S makléři se setkáte většinou ve dvou situacích, když prodáváte nebo když chcete koupit nemovitost. Pro každou z těchto situací mají připraveno několik okouzlujících frází, kterými se vás budou snažit přesvědčit k obchodu. V tomto článku vás seznámíme s těmi, se kterými se setkáte, když budete chtít od makléře nemovitost koupit.
Zde se pak dočtete, na co si dát pozor při prodeji vlastní nemovitosti.
V obou případech ale buďte opatrní a dobře si prověřte, co se za jednotlivými sliby těchto obchodníků skrývá. Ušetříte si tak spoustu nemilých překvapení poté, co se rozhodnete si s makléřem plácnout.
Obsah
„Falešný byt“
Makléř chce nabídnout byt, ale majitel nesouhlasí s jeho zveřejněním. Makléř proto vytvoří nabídku jiného, velmi podobného bytu hned v sousedním domě. Zájemci, kteří na takový byt zavolají, jsou ujištěni, že právě před chvílí byl uvedený byt zarezervován, ale že RK má možnost nabídnout něco podobného. Jen je to většinou dražší a v horším stavu. Přidanou hodnotou této lsti je to, že vzbudí u klienta zájem, protože se domnívá, že mu byt utekl přímo před nosem, a tak nesmí u další příležitosti váhat.
Není to pravidlem, ale pokud Vám realitní makléře předvede podobnou scénku, vězte, že se nejspíš nejedná o náhodu, ale pěkně promyšlenou praktiku.
„Makléř filuta“
Je ustálenou praxí, že makléři pracují na živnostenský list vůči své mateřské RK na tzv. mandátní smlouvu. Ta makléře zavazuje k tomu, že pracuje výhradně pro onu RK a nesmí pracovat pro jiné ani na vlastní pěst. Většinou pak makléř dostává jako odměnu % z provize. Obvykle od 20% nahoru.
No a čas od času se takový makléř rozhodne, že lépe než dvacet je mít celých 100% pro sebe. Takže zakázku nejprve zpracovává pod hlavičkou RK, ale když jde na podpis rezervační smlouvy, ten proběhne někde mimo sídlo firmy v kavárně, na hlavičce už RK nenajdete, ale pouze IČO makléře. Dá se říct, že pro Vás jako pro kupujícího se nic nemění, zaplatíte stejnou částku. Ale opět se nejedná o úplně čestné jednání. Cením si proto RK, které makléře zaměstnávají a tím chrání klienty před podobnými kličkami.
„Potvrzení o prohlídce“
Podepisovali jste někdy nějaké? Ať už Vám makléř řekne cokoliv, důvod je jediný. Aby měl důkaz, že jste nemovitost viděli jeho přičiněním a v případě koupě může chtít provizi. Ať bude jak chce vysoká a podmínky smluv pro Vás nevýhodné, má Vás prostě zaháčkované.
Podvolíte se tlaku a podepíšete takový papír, i když jste dům ještě neviděli a stojíte na parkovišti supermarketu? Já bych to moc nedoporučoval.
Neházejme všechny do jednoho pytle
Jak vidíte, nešvarů je spousta. Zaslouží si kvůli nim makléři opravdu takovou pověst, jakou mají? Osobně bych všechny do jednoho pytle neházel. Postačí být při výběru makléře potažmo RK obezřetný. Prověřovat před, ale pro jistotu i po tom, než si toho svého vyberete. Pokud zjistíte, že zkouší nějakou zmíněnou taktiku, ruce od něj pryč. Pokud si dáte záležet, máte šanci, že narazíte na toho pravého a budete s jeho službami spokojení.
Na závěr ještě uvádím už jen pro pobavení pár perliček, které často najdete u inzerátů týkajících se prodeje nebo koupě nemovitosti.
- Se souhlasem majitele nabízíme…. A ono to jde i bez jeho souhlasu?
- Tento byt doporučuji …. A všechny ostatní také? Nebo má makléř až tak zkažený charakter a prodával by i něco, co nedoporučuje?
- 5 minut do centra Brna …. Nevíte, zda kosmickou lodí nebo pěšky, ale spíše to první, protože se tato věta objevuje i u inzerátů bytů z Bystrce.
- 15 let stará novostavba … zde snad ani netřeba komentáře.
- Rozvody elektřiny prošly rekonstrukcí…. Následně se dozvíte, že v 70. letech 20. století.
Znáte nějaké jiné triky, na které jsem zapomněl? Nebojte se je uvést do komentářů a poučit ostatní. Možná se nám je povede společně vymýtit.