Článek

Proč nemají realitní makléři dobrou pověst – pro prodávající

Proč nemají realitní makléři dobrou pověst – pro prodávající

S makléři se setkáte většinou ve dvou situacích, když prodáváte nebo když chcete koupit nemovitost. Pro každou z těchto situací mají připraveno několik okouzlujících frází, kterými se vás budou snažit přesvědčit k obchodu. V tomto článku vás seznámíme s těmi, se kterými se setkáte, když budete chtít prodat svou nemovitost.

Zde se pak dočtete, na co si dát pozor při nákupu nemovitosti.

V obou případech ale buďte opatrní a dobře si prověřte, co se za jednotlivými sliby těchto obchodníků skrývá. Ušetříte si tak spoustu nemilých překvapení poté, co se rozhodnete si s makléřem plácnout.

Než začneme, rád bych zmínil, že se tento text netýká všech makléřů a z vlastní zkušenosti vím, že i mezi makléři najdete slušné a poctivé obchodníky. Nikdy ale není na škodu se držet hesla: Důvěřuj, ale prověřuj.

Obsah

„Prodám Váš byt za nejvyšší možnou cenu, aneb co nabízím já, to Vám nikdo jiný nedá“

Tomuto triku se říká kupování nabídky. Pokud něco prodáváte, slíbí Vám kvalitnější makléř tržní odhad ceny. Ti horší, rovnou tvrdí, že prodají za maximum. A to maximum se ještě nebojí o trošku zvýšit.

Nutno říct, že je k tomu dost často pobízejí i sami prodávající. V reálu to vypadá asi tak, že si pozvete 3 různé makléře a ti se předhánějí, kdo prodá Vaši nemovitost za víc peněz. No a prodávající svěří většinou prodej té, která nabídla nejvíc. Prostě si Vás tak koupili. Až čas ukáže, zda odhad maxima trefili, ale spíše to dopadne tak, že na Vás začnou tlačit se slevou. Klienti se totiž neozývajíí. Smlouva s Vámi je většinou postavená tak, že na to mají právo. A vy nic nezmůžete.

Nově se dokonce objevují realitní kanceláře, které slibují už na počátku, že Váš byt prodají o 4,87548 % navíc oproti běžné ceně. Jak k takovému číslu přišli, ale už obhájí jen velmi těžce. Dvě stejné nabídky na trhu totiž nenajdeme, takže prodejní cenu fakticky nemáme s čím porovnat. Takže tyto sliby musí být zákonitě vycucané z prstu. Ale ruku na srdce, koho by nedonutilo o takové nabídce alespoň přemýšlet.

Nechte si předvést jiné kvality realitní kanceláře než pouze cenu. Selský rozum vás pak navede, která RK je tou nejlepší možností.

„Máme obrovskou databázi kupujících, aneb vlastníme a jednáme za tisíce lidí“

Častý slib, hlavně větších RK. Chtějí Vás ohromit, vnutit Vám myšlenku, že bez nich to nezvládnete. Mít na někoho telefon nebo email ovšem nemusí nic znamenat. Skladba těchto klientů může být různá. Notorický hledač, který je v databázi 5 let a po 256 prohlídkách stále nenarazil na ten pravý byt, asi není nic pro Vás. Naopak člověk, který opravdu něco chtěl, už po měsíci většinou něco koupil a RK má jeho číslo v databázi zbytečně.

Navíc to, že RK má kontakt na potenciálního zájemce, neznamená, že jej zastupuje. Z valné většiny se jedná o klienty, kteří projevili zájem o nějakou nemovitost z portfolia RK, a ta jim teď bude nutit všechny nemovitosti z okolí.

Databáze kontaktů daného makléře dnes rozhodně není stěžejním ukazatelem kvality. Realitní portály, kde se většina nabídek nakonec objeví, jsou nastaveny tak, aby bylo pro kupce co nejjednodušší a hlavně nejlevnější (zdarma) Vaši nabídku najít. Takže se nebojte. Ať svěříte svou nemovitost komukoliv, skončí na Srealitách a tam si ji už lidi najdou sami.

„Ta smlouva Vás k ničemu nezavazuje, to je jen tak pro jistotu“

Realitní makléři Vám často budou hned od prvního setkání mávat před obličejem smlouvou a nutit Vás k podpisu. Budou tvrdit, že bez ní nemůže inzerci uveřejnit a že Vás podpis vlastně k ničemu nezavazuje, že jde jen o souhlas se zveřejněním nabídky. Opak je ale pravdou, potřebují si Vás pojistit, získat exkluzivitu na prodej Vaší nemovitosti.

Smlouvy s RK jsou většinou nevyvážené v neprospěch klienta. Častý odstavec ve smlouvě zní například tak, že v případě, že RK dům neprodá, nedostanete žádné odškodnění, nebo že když RK propadne rezervační poplatek, Vy z něj neuvidíte ani korunu atp.

V zásadě je ale pochopitelné a nejspíše i správné, že podmínky spolupráce jsou definovány na papíře. Neberte je ovšem na lehkou Váhu a podepisujte je v případě, že jste pro danou RK nebo makléře opravdu rozhodnuti a smlouvu jste si důkladně prostudovali, ideálně prokonzultovali s právníkem.

„Koupím byt v této lokalitě aneb neoznačené papírky do schránky“

Už jste se s nimi jistě setkali. Ve schránce, na sloupu, na dveřích od domu. Koupím byt v této lokalitě. Případně další verze: Solventní kupec, Mladá rodina, mladý pár koupí byt 3+1 v této lokalitě – zn. hotově. Můžete si vsadit, že se jedná o začínajícího, ale leckdy i zkušeného makléře, který hledá své místo na slunci. A i když se jedná o praktiku známou a profláknutou, počty papírků napovídají, že pořád zabírá. Pokud se takovému člověku dovoláte, většinou Vám řekne, že nehledá pro sebe, ale zastupuje onu rodinu/pár nebo si najde jiné vytáčky. Jde jen o jedno, ulovit Vás.

Je na Vás, jestli dáte takovému člověku šanci, ale pokud někdo začíná lží, jak to bude pokračovat? Nehledě na to, že nevzhlednými papírky znečišťuje okolí.

„Tajný agent“

Makléř si najde Váš inzerát na nějakém bezplatném serveru a vydává se za přímého kupce. V lepším případě nelže o své osobě, ale vymyslí si, že kupce má. Tím je většinou nějaký kolega nebo známý. Tato praktika většinou zabírá na prodávající, kteří si kladou podmínku, že daný byt lze navštívit pouze s kupcem. Dál se už vše odehrává jako divadlo. Secvičená scénka, dumající kupec, a nakonec nějaká ta smlouvička pro prodávajícího.

Necháte se ukecat a podepíšete? Uvěříte, že bez této RK to nepůjde, když má hned po první prohlídce vážného zájemce?

Neházejme všechny do jednoho pytle

Jak vidíte, nešvarů je spousta. Zaslouží si kvůli nim makléři opravdu takovou pověst, jakou mají? Osobně bych všechny do jednoho pytle neházel. Postačí být při výběru makléře potažmo RK obezřetný. Prověřovat před, ale pro jistotu i po tom, než si toho svého vyberete. Pokud zjistíte, že zkouší nějakou zmíněnou taktiku, ruce od něj pryč. Pokud si dáte záležet, máte šanci, že narazíte na toho pravého a budete s jeho službami spokojení.

Znáte nějaké jiné triky, na které jsem zapomněl? Nebojte se je uvést do komentářů a poučit ostatní.  Možná se nám je povede společně vymýtit.

 

Blog

Podobné články