Článek

Jak by měla probíhat správná prohlídka nemovitosti?

Jak by měla probíhat správná prohlídka nemovitosti?

Chystáte se pořídit si nemovitost? Začali jste s hledáním domu nebo bytu a máte z proběhlých prohlídek smíšené pocity? Nevíte, co si o celém kolotoči provázející prohlídky nemovitostí myslet? Neexistuje žádná univerzální šablona, jak by taková prohlídka měla vypadat, ale je určitě pár věcí, se kterými je dobré se během prohlídky seznámit. Správný prodejce by vám měl dokázat odpovědět na všechny vaše otázky během prohlídky bytu.

Obsah

V hlavní roli prodejce

Kvalita, celková atmosféra a přínos celé prohlídky nemovitosti zpravidla souvisí s osobou prodejce. Ten by měl v průběhu prohlídky a seznámení klienta s nemovitostí prokázat určitou míru odbornosti. Nenechte se odradit prvním dojmem. To, že nemáte chuť po prvních minutách seznámení pozvat prodejce na pivo a strávit s ním hodiny družného hovoru ještě neznamená, že vám nebude schopný poskytnout ucelené informace o nemovitosti, ze které chcete udělat svůj příští domov.

Technický stav bytu

V průběhu celé prohlídky nemovitosti by vám prodejce neměl poskytovat pouze komentář očividného, tedy sdělovat jakou barvu obkladů či podlahy si právě v té či oné místnosti můžete prohlédnout, ale měl by systematicky a v souvislostech sdělit fakta, která nejsou na první pohled patrná. Pokud to vezmeme od základů, tak první skupinou informací by měly být ty o technickém stavu objektu. Zde patří informace o konstrukcích a materiálech, stáří objektu, proběhlých rekonstrukcích, technologiích (vytápění, ohřev vody, zateplení, aj.), stavu elektroinstalace a rozvodů vody a odpadů.

Pozor na legislativu

Druhou množinou, co by mělo zaznít, je soubor informací o právní stránce nemovitosti. Tedy to, jak je objekt evidován v katastru nemovitostí (bytová x nebytová jednotka, objekt k bydlení x rodinný dům), typ vlastnictví (osobní, družstevní). Měly by zaznít informace o případných zástavních právech či věcných břemenech nebo jiných podstatných okolnostech, které jsou pro případný prodej či následné užívání zásadní. Jsou to informace, které byste si rozhodně neměli vygooglit až doma po prohlídce, kdy celí nadšení, jak je vše úžasné, zjistíte z katastru, že tam váznou zástavní práva, exekuce či jiné „libůstky“ a vyvstane vám v hlavě logicky celá řada otázek co, jak, proč. Pokud vám prodejce tyto informace sám nesdělí, zeptejte se na ně.

Náklady na bydlení

Dalším balíčkem informací by měly být ty o nákladech na bydlení. V případě bytového domu o existujícím SVJ, fondu oprav, případných úvěrech, které SVJ může mít, plánovaných záměrech a rekonstrukcích.

Základní informace o nemovitosti zpravidla již znáte z inzerátu – tedy velikost, výměry jednotlivých místností, stav objektu, vybavení, příslušenství. Nicméně je logické, že tyto informace v průběhu prohlídky částečně nebo úplně zazní znovu.

Samozřejmostí by měla být možnost se prodejce na cokoliv zeptat a obdržet pravdivou a přesnou odpověď.

Dobrý pocit z prohlídky bytu

A co byste si z prohlídky měli odnést? Jednoznačně dobrý dojem a tiskové materiály, ve kterých naleznete přehledný souhrn všech podstatných informací, které v průběhu prohlídky zazněly, abyste se k nim mohli v klidu vrátit a znovu si je doma projít. Za mě jednoznačně platí, že pokud má být prodej, potažmo nákup nemovitosti úspěšný, neměl by prodejce při prohlídce při poskytování informací ani jednou zaváhat a klient by neměl zapochybovat.

Blog

Podobné články