Trvale udržitelný rozvoj, zero waste, slow fashion, kompostování nebo mezinárodní stávka za klima – to vše jsou témata, která hýbou současným světem. Co se týče třídění odpadů, Češi se dlouhodobě drží na světové špičce. Jak se k ekologii a recyklaci staví developerská společnost ENDEKA?
Obsah
Češi jako králové recyklace
Recyklace se u nás považuje za samozřejmost a díky třídění papíru za jeden rok „do oběhu“ vrátíme 9 z 10 stromů, odhalil průzkum společnosti EKO-KOM. Po právu jsme proto označováni za „Krále recyklace“. Co za tím stojí?
Jsme velkými milovníky přírody, což dokazuje i nejpropracovanější systém značených turistických tras na světě. Smysl pro ekologii se mezi lidmi projevuje právě i při třídění odpadu, uvedl deník iDnes. Proto se nabízí otázka – proč třídit jen papír, sklo a plasty, když můžeme recyklovat i domy? Nezatracujte svůj starý dům či byt. Jen tak jej „vyhodit do koše“ by byla velká škoda.
Věděli jste, že se řadíme k jedněm z „nejvzornějších třídičů“ odpadu na celém světě?
Stromy působí antidepresivně
„Když začnu dnes říkat, že strom chladí, je to největší objev. Je to přitom odvěká zkušenost exaktně vysvětlitelná fyzikou základní školy. Strom navíc poskytuje útočiště různým živočichům. Když je zdravý, vylučuje volatilní organické látky, terpenoidy, a ty působí antidepresivně,“ popisuje v rozhovoru pro Lidové noviny uznávaný český biolog Jan Pokorný.
Společnost ENDEKA nekácí lesy a nezabírá ornou půdu, aby vytvořila novou zastavitelnou plochu, tak jak to dělají mnozí developeři. Jde na to jinak – od lesa. A to doslova. „Tím, že opravíme to, co už tu jednou stojí, naše město neochuzujeme ani o píď zeleně. Naopak jako součást každého našeho nového bytového projektu vytváříme zelenou zahradu, a pokud to není možné, tak alespoň terasu,“ vysvětluje filozofii developerské společnosti ENDEKA její jednatel a spoluzakladatel Ladislav Števanka.
„Například Brno má přiměřeně zelených ploch. Na satelitních snímcích je Brno v létě chladnější než zemědělská oblast jižní Moravy, která je přehřátá. Města by si měla vážit vzrostlých stromů a dělat zelené střechy,“ dodává Pokorný.
Starou pravdu dnes považujeme za nejnovější objev – stromy chladí.
Nestavíme na zelené louce
Nové nemusí vždy nutně znamenat lepší. I proto využíváme potenciál stávajících nemovitostí, které chátrají. Rekonstrukce provádíme citlivě k původním i budoucím majitelům, okolní zástavbě a v neposlední řadě k životnímu prostředí. A pokud to alespoň trochu jde, staré kvalitní materiály a interiérové i exteriérové prvky, které se dnes už nevyrábějí, při rekonstrukci zachováváme.
Městskou zástavbu nerozšiřujeme donekonečna a snažíme se vždy zachovat původní architekturu. Brno je Mekkou moderní architektury a my si toho náležitě vážíme a hýčkáme si ho. Proč žít na okraji v těžko dostupném satelitu, kde chybí základní občanská vybavenost, když můžete mít krásnou zahradu či terasu přímo v centru dění?
V bytě na ulici Šámalova v Brně-Židenicích jsme zachovali původní trámy.
Nulový odpad a co přijde po nás
Vytvářet nulový odpad je spíše než cokoliv jiného zbožné přání. Celý svět nejspíš nespasíme, a tak jsme se rozhodli dělat hezčí alespoň Brno. Chceme, aby vznikaly trvale udržitelné domovy nejen pro nás, ale i pro naše děti a děti našich dětí. A aby jejich Brno vzkvétalo ještě více než to naše.
Nejde nám jen o nákup nemovitosti, rekonstrukci a její rychlý prodej. Byty nekupujeme a neprodáváme jak na běžícím páse. Ročně zrekonstruujeme jen několik málo nemovitostí. Zato to bereme pěkně od podlahy. Domluvte si s námi prohlídku některého z našich bytů a přesvědčte se na vlastní oči.
Bereme to pěkně od podlahy. Je to tak.