Článek

„Na prohlídce si představte, jak v bytě usínáte“

„Na prohlídce si představte, jak v bytě usínáte“

Tomáš Kalousek, prodejce nemovitostí tělem i duší, je mužem na svém místě. Jak sám říká, dělá práci, co má smysl, a stíhá se při tom věnovat své rodině, florbalu, motorce i hře na ukulele. Zájemcům o ENDEKA byty radí si na prohlídce představit, že v bytě skutečně bydlí – to, jak si ráno vaří kafe nebo jak večer uléhají do postele.

Co přesně děláš a co tě na tvé práci baví nejvíc?

Pracuji na pozici prodejce nemovitostí. Nejspíš se vám hned vybaví prohlídky našich bytů, ty  ale jsou jen pomyslnou třešničkou na dortu. Různorodých prací, které za tím vším stojí, je mnohem víc – ať už jde o přípravu celé řady podkladů před prohlídkami, inzerci, práci s odhadci, bankami i stávajícími klienty nebo předání bytu jeho novým majitelům. Je to práce z větší části v kanceláři a až pak v terénu. Líbí se mi na tom ta rozmanitost i to, že je jen na mně, jak si vše časově rozvrhnu. Díky tomu mi zbývá čas na osobní život.

Jak ses k tomu dostal?

Do společnosti ENDEKA jsem se dostal vlastně náhodou. Zachytil jsem velice chytlavě napsaný inzerát a podivil se, jak je možné, že takovou firmu neznám už dávno. Nadchlo mě, jak se ENDEKA prezentuje, že nejde o žádný korporát, že působí přátelsky a že má firma blízký vztah ke sportu. Tak jsem pozval svého budoucího šéfa na tenis, ke kterému tedy nikdy nedošlo, ale na spolupráci jsme se domluvili. Souhrou náhod se totiž čerstvě uvolnila jiná pozice než na kterou jsem původně odpovídal. A to prodejce nemovitostí, což byla po zkušenostech z obchodu a bankovnictví naprosto ideální příležitost.

Čím jsi chtěl být, když jsi byl malý?

Jasná první volba byl popelář, protože jezdí na stupátku. Potom stolař a práce s voňavým dřevem. Doma mi vysvětlili, že se tím člověk nemusí přímo živit, ale může to mít jako koníček. A tak jsem si teprve nedávno, po dlouhých letech, pořídil vrtačku, pilu a dalších pár užitečností. 🙂

Odkud se zájemci o nových bytech ENDEKA dozví?

Jedničkou jsou určitě realitní portály, ale postupně se nám rozrůstají řady klientů, kteří nás sledují dlouhodobě. Je jim blízká naše vize, že tvoříme bydlení ve stávající brněnské zástavbě, nezastavujeme zelené louky na kraji města a držíme kvalitu za rozumné peníze. Kupříkladu se opakovaně setkávám s lidmi, kterým se líbí, co děláme, a oslovují nás, že ve svém okolí mají také nemovitosti, kterým by slušela naše péče. Toho si vždycky vážím a motivuje mě to do další práce.

Na co se tě na prohlídkách nejčastěji ptají?

U prodeje nemovitostí si více než kdy jindy uvědomuji rozdílnost klientů. Zatímco některé téměř vůbec nezajímá, co jim o nemovitosti řeknete, tak jiní jsou naopak připraveni se seznamem otázek nebo třeba metrem. O to je práce rozmanitější. Obecně převládají dotazy na měsíční náklady, postup financování, družstevní bydlení, daň z nabytí nemovitosti nebo na konkrétní lokalitu.

Čeho by si měli všímat nejvíc?

Je velký rozdíl v tom, jestli sháníte nemovitost na investici, nebo hledáte nový domov pro vaši rodinu. Všímejte si kvality stavebních prací, použitých materiálů a vybavení, ptejte se na měsíční platby a výši fondu oprav, blízké investice nebo další prostory jako jsou kolárna, zahrada a sklep. Pokud nemovitosti porovnáváte cenově, mějte na paměti, že inzerovaná cena nemusí být vždy konečná. U některých nákupů je třeba připočíst provizi realitní kanceláři nebo daň z nabytí nemovitosti placenou kupujícím, což jsou náklady, se kterými se u nás nesetkáte. V řadě případů můžete ušetřit také při stěhování. A to nejen finance, ale i váš čas a záda, protože nemálo bytů prodáváme již zařízených nábytkem a kuchyňskou linkou. Zkuste si představit, že v bytě skutečně bydlíte – to, jak si ráno vaříte kafe, snídáte na terase nebo večer usínáte v posteli. To vám napoví.

Mohou se na prohlídku nějak připravit? Co bys jim poradil?

Určitě je dobré se s nemovitostí seznámit předem na našem webu, kde zájemci naleznou nejpodstatnější informace, půdorysy a fotografie. Není taky od věci si projít naše předchozí projekty a přesvědčit se, že nejsme na trhu prvním rokem. Je ale zřejmé, že v rozhodování hraje hlavní roli až samotná prohlídka. Ty u nás probíhají vždy v úplném závěru stavebních prací nebo po kompletním dokončení projektu. Díky tomu si zájemci mohou byt osahat, projít a nekupují zajíce v pytli.

Co děláš, když zrovna nepracuješ?

Ve chvílích volna se snažím věnovat rodině a našemu psovi, oblíbil jsem si ukulele a občas mě můžete potkat na florbalu, slovenských horách nebo na motorce.

 

 

Blog

Podobné články