Článek

Změní jedna z dominant města svou tvář?

Změní jedna z dominant města svou tvář?

Špilberk. Kdo z Brna, ale nejen z něj, by ho neznal. Vedle Petrova tvoří panorama města. Kdo nevidí na Špilas, nebydlí v Brně, ale na lontu, říkají starousedlíci.

Hrad po staletí procházel různými proměnami, byl královským hradem a později vojenskou pevností. Součástí pevnosti bylo i známé vězení, kde byl například uvězněn i lotr Babinský nebo Kajínek. V současnosti slouží jako muzeum a odehrávají se zde různé kulturní akce. To se má ale brzy změnit.

Zdá se, že se nad jeho osudem stahují mračna. Chybou magistrátního úředníka (a my se ptáme, zda ne úmyslnou) došlo ke změně územního plánu. Té hodlá využít čínský developer AP-REAL  a chce změnit jeho využití. Je obecně známo, že trh s bydlením je nyní v situaci obrovského převisu poptávky nad nabídkou. Dostala se nám do rukou studie na jeho přestavbu, kterou si můžete prohlédnout v přiložené fotogalerii. Studie počítá s využitím všech pater k rezidenčním účelům. V přízemí, tj. stávajících kasematech, budou tzv. startovací byty pro sociálně slabší občany, eventuálně mladší rodiny. Radnice za podpory strany ŽidBrno této aktivitě dává jednoznačně Zelenou. Ve vyšších patrech se pak mají objevit nejvíce žádané dispozice 3+kk. Exkluzivní bydlení je pak logicky umístěno v patrech nejvyšších. Budou to byty loftového typu, má zmizet klasická červená střecha, která bude nahrazena železopřiznanýmbetonem v kombinaci velkými skleněnými plochami. Součástí objektu bude i několik komerčních prostor, kde se počítá s umístěním vietnamských večerek a čínského bistra.

Číňané, jsou jak známo vynálezci střelného prachu a milovníci ohňostrojů. Proto hodlají přilehlé zahrady a park využívat k tzv. permanentním Ignis Brunensis. Slavnosti ohně tak nebudou pouze v květnu, ale každý sudý víkend po úplňku.

Jednatel developerské firmy ENDEKA Josef Hladík se otevřeně ptá: Udělají Číňané Brno hezčí? Jaký byl pravý účel cesty poradců prezidenta Vratislava Mináře a Milana Jedlého. Je v celé kauze namočen i Jaroslav Luftjarda?  A co Jan Tleskač?

P.S. Věděli jste, že světoznámý režisér (mj. Čelisti, Jurský park) si svůj pseudonym zvolil, když se jako student JAMU společně s Miroslavem Donutilem procházel Brněnskými ulicemi? Stevene Špilbergu, děkujeme.

Blog

Podobné články