Článek

Hezčí Brno: Z historického centra zmizí vizuální smog

Hezčí Brno: Z historického centra zmizí vizuální smog

Ulice historického centra Brna budou zas o něco hezčí. Radní městské části Brno – střed totiž v těchto dnech schválili sto stránkový manuál, který na základě připomínek architektů, designérů a památkářů přichází s řešením, jak se vypořádat s vizuálním smogem.

Za tým ENDEKA tento krok vítáme a jsme rádi, že i vedení městské části chce dělat Brno hezčím místem k životu, jako se o to snažíme my.

Na problém vizuálního smogu – nevkusných výloh, křiklavých cedulí a kýčovitých reklam na historických domech jako jedna z prvních upozornila designérka Veronika Nováková. Tomuto tématu věnovala svou diplomovou práci. Nezůstala ale pouze u teorie, svou studii a návrhy řešení osobně prezentovala zástupcům městské části. Kromě toho založila Facebookovou stránku Brno bez vizuálního smogu, kde se snaží naučit vnímat “krásy” brněnských ulic i veřejnost.

Diskuze s designérkou, architekty a památkáři byla prvním krokem radních udělat Brno opět trochu hezčím místem k životu. Samotný manuál pak nemá za cíl vyloženě něco zakazovat nebo přikazovat, chce ale majitelům domů ukázat směr, jakým by se mohli vydat, aby pod náporem křiklavých barev a nevkusných nápisů nezanikla krása jejich nemovitosti.

Někoho by mohlo napadnout, zda se developeři jako ENDEKA sami také nepodílí na vytváření vizuálního smogu, když domy, které rekonstruují pokrývají různými reklamními plachtami. Společnost ENDEKA se nad tím již dříve zamyslela a snaží se minimalizovat negativní dopady svých rekonstrukcí na okolí domů. Plachty, kterými pokrývá rekonstruované domy, proto mají nenápadný design, který nehyzdí, ale více méně splývá s okolím.

Doufáme, že podobných kroků, jak dělat Brno hezčí, bude napříč společností přicházet stále více.

Blog

Podobné články