Článek

Jak developeři mění tvář Brna?

Jak developeři mění tvář Brna?

Az Tower, M Palác, Spielberg Towers. Tyto a další dominanty budou už navždy vedle Špilberku a Petrova utvářet panorama našeho města. Kdo a proč tyto stavby postavil?

Někteří je pod tlakem médií nemají rádi, jiné obtěžují výstavbou v jejich klidné čtvrti. Ale jsou i tací, kteří k nim vzhlíží a s nadějí očekávají s čím novým přijdou. Řeč je o developerech a následující řádky jsou jejich obhajobou.

Obsah

Tak tedy proč?

Prvotním údělem každé společnosti je tvořit zisk a u developerů to není jinak. S touto odpovědí na úvodní otázku by se spousta lidí spokojila. Ale to je pouze část mozaiky. Mimo honění se za ziskem developerské společnosti řeší jednu základní lidskou potřebu. Potřebu, která je přirozená a měli ji lidé už v době, kdy byl v módě minimalismus, vlhké stěny a otevřený oheň v ložnici. Lidstvo od jeskyní naštěstí upustilo a dospělo k modernímu bydlení v podobě, kterou dnes všichni známe. Jenže s bydlením ve městech se váže jedna velká potíž. Je ho málo.

Boj developerů s povoleními

Stavebních povolení úřady udělují rok od roku míň. Lidí, co se stěhují do města za prací a zábavou rychle přibývá. Město na výstavbu vlastních bytů dávno rezignovalo a poptávka dalece převyšuje nabídku. A právě tady je nezastupitelná role developera. Pokud nechcete žít 20 kilometrů za městem a strávit čtvrtinu života v koloně před Brnem na cestě do práce, tak se najednou ocitáte ve třetí skupině lidí, kterou jsem definoval na začátku tohoto textu. S nadějí budete očekávat, jaký developerský projekt se bude realizovat, nebo se už prodává. A když už bydlení podle svých představ najdete, tak vás čeká ještě jedno nemilé překvapení.

Cena výstavby

Ano, ceny nemovitostí ve městech rostou raketovým tempem v řádu desítek procent ročně. Argument „Co by za to bydlení ti holomkové ještě chtěli?“ není úplně na místě. Aktuální cena bytů je dána mnoha faktory a většina z nich není příznivá. Tím hlavním zádrhelem je úřednický šiml. Průměrná délka stavebního řízení, které začíná zakoupením louky za městem a končí zahájením výstavby je něco přes 8 let. S touto hodnotou Česká republika obsadila ve světě 130. místo a konkuruje takovým stavebním velikánům jako je Papua – Nová Guinea s Nepálem. Dokud se naši úředníci nenaučí máchat s razítkem obratněji, ceny nemovitostí pod tlakem poptávky a nedostatku nových bytů rozhodně klesat nebudou.

Světlo na konci tunelu

Nicméně, jeden pozitivní jev tato situace přináší. Někteří developeři už přišli na to, že kupovat zelené louky za městem se v tuhle chvíli nevyplatí a začali zvelebovat naše město. Rekultivují se městské čtvrti, zastavují brownfieldy a opravují se budovy, které dosud strašily děti ve vaší ulici. I tato disciplína je pro developery plná úskalí v podobě vyšších nákladů a úředníků s razítky připravenými k útoku. S vytrvalou prací těchto developerů se tvář našeho města opět mění k lepšímu.

Bytový dům Přadlácká Brno exteriér

Zrekonstruovaný bytový dům na ulici Přadlacká developerem ENDEKA

 

Pokud patříte do prvních dvou skupin, které jsem popsal na začátku, tak se prosím přes předsudky vůči developerům zkuste přenést. V projektu, který se vedle vás teď možná vzniká, jednou najdou domov šťastné rodiny, které si jako místo k životu vybraly naše město. A to za chvíli nepohodlí stojí.

Blog

Podobné články