Článek

10 brněnských nej, která si nesmíte nechat ujít

10 brněnských nej, která si nesmíte nechat ujít

Brno má vše. Brněnský Manhattan i Bronx, pohodový kavárenský život, vietnamskou tržnici, židovský hřbitov i mumii. Manhattan se přezdívá kancelářské čtvrti na Holandské, kde sídlí řada nadnárodních i českých firem, a Bronx jak jinak než Cejlu. Brno však nabízí mnohem víc. Pojďme se spolu podívat na ty největší brněnská „nej“, která byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Obsah

1. Nejužší hotel v Evropě

Funkcionalistický Hotel Avion stojící v horní části ulice České je spolu s vilou Tugendhat národní kulturní památkou. Stojí na parcele široké pouze 8 metrů, čemuž se muselo přizpůsobit řešení celého prostoru. Interiér hotelových pokojů využívá ve značné míře vestavěných skříní. Jak kdysi někdo trefně poznamenal: „Avion už od roku 1928 dokazuje celému světu, že nakonec lze udělat i nemožné“.

2. Rodiště literárních velikánů

Věděli jste, že Bohumil Hrabal žil v Židenicích a Milan Kundera v Králově Poli? Rodný dům nejslavnějšího žijícího českého spisovatele najdete na adrese Purkyňova 6 hned vedle brněnského Yoga House. Bohumil Hrabal bydlel na Balbínově 47. Karel Čapek se zde narozdíl od nich nenarodil, ale studoval na gymnáziu na třídě Kapitána Jaroše. A to se taky počítá. Přemýšlíme, jak se to přihodí, že se v Brně rodí tak význační literáti? Že by to měly na svědomí inspirativní brněnské kavárny?

3. První známá průmyslová špionáž

Brněnskému průmyslu výrazně napomohl dobrodružný čin svobodného zednáře Huga Františka Salma, který se v roce 1801 vypravil do Anglie, aby tam uloupil plány nejmodernějších textilních strojů. Chtěl tak napomoci konkurenceschopnosti moravského textilnictví. Brzy poté plány propašoval celou Evropou v převlečení za dělníka – na vlastním těle. Poskytl je tehdejším brněnským vlnařům a moravská metropole se stala nejvýznamnějším textilním centrem Habsburské monarchie.

4. Jediná památka moderní architektury UNESCO u nás

Skvost funkcionalistické architektury vila Tugendhat má za sebou turbulentní historii – byla obsazena německými okupačními úřady a gestapem, poté Rudou armádou (sovětští vojáci ji využívali jako svou ubytovnu i coby stáj pro své koně) a sloužila také jako soukromá taneční škola. Nyní je opět přístupná veřejnosti. Prohlídku je však nutné rezervovat s předstihem několika měsíců. Možná jste zaznamenali, že v březnu šel do kin film česko-slovenské produkce Skleněný pokoj, kde hlavní roli sehrála právě vila Tugendhat. Kromě toho zde probíhá řada kulturních akcí jako jsou swingové či filmové večery pro veřejnost.

5. Legendární brněnské hantec

V oblasti Cejlu vyrostly během 19. století pavlačové domy postavené pro dělníky pracující v okolních textilkách – pro české, německé i židovské. Právě z nich zněl kdysi hantec, specifický brněnský dialekt užívaný nižšími sociálními vrstvami, který vznikl právě kombinací češtiny, němčiny a jidiš. Že v brně nejezdí tramvaje, ale šaliny, ví snad každý. Co je však takový štatl, chálka, betle nebo mejdlo na kéru? Pokud byste měli problém si s místními porozumět, použijte tento slovník. Pohodlně si přeložte hantec do češtiny nebo češtinu do hantecu.

6. Největší koncentrace divadel

Ve Francii jdou lidé o víkendu či po práci za uměním do galerií, Britové na koňské dostihy a Češi do divadla. Říká se, že Brno je město s nejvíce divadly a divadelními spolky (vztaženo k počtu obyvatel) na světě. Divadelnictví zde má velkou tradici a kromě klasického Národního divadla Brno či Městského divadla Brno zde můžete objevovat alternativní divadelní scény, studentská experimentální divadla, improvizační show nebo zábavná představení v kavárnách a v létě i pod širým nebem. Aktuální program všech brněnských divadel naleznete zde.

7. Druhá největší kostnice v Evropě

Věděli jste, že kostnice pod kostelem sv. Jakuba je po té pařížské druhá největší v celé Evropě? Nachází se zde až 50 000 kosterních pozůstatků. Většina koster patří obětem středověkých morových a cholerových epidemií, obětem třicetileté války a švédského obléhání. Přestože tento poklad ležel pouhé dva metry pod silnicí, archeologové jej objevili až v roce 2001 při výzkumných pracích, které předcházely úpravám Jakubského náměstí.

8. Největší hřbitov v Česku

Se svou rozlohou 56 hektarů je největším hřbitovem u nás. Najdete zde přibližně 80 000 hrobových míst a je zde pochováno okolo 400 000 osob. Můžete tu uctít památku například na hrobě Leoše Janáčka, Jiřho Mahena nebo Jana Skácela. V Brně je taky jeden z nejkrásnějších židovských hřbitovů v Evropě. Neméně zajímavá je kapucínská hrobka, která je mimořádná tím, že se do ní mrtví ukládali bez rakví, a přesto se díky vhodnému geologickému složení půdy a důmyslnému větracímu systému jejich těla zachovala celistvá.

9. Nejlepší barová scéna u nás

Brno není jen mekkou moderní architektury, ale především také mekkou gastronomie. Vaše smysly oblaží nespočet originálních restaurací, barů, kaváren a klubů. V poslední době věnují pozornost zdejší gastro scéně i světové deníky jako je New York Times či The Guardian. Nezastíráme, že na výborné podniky narazíte i jinde v republice. Máme však za to, že pestrost podniků a taky poměr cena/výkon je zde zkrátka nejlepší. Doporučujeme stavit se i na vietnamskou tržnici na Olomoucké, kde se skvěle najíte, nakoupíte výborné vietnamské potraviny a případně pořídíte i kompletní vybavení pro obchod s textilem.

10. Nejtajemnější jeskyně

Na pomezí Černovické a Tuřanské terasy narazíte na Stránskou skálu, jílový masiv s tajuplnými jeskyněmi a uměle vyhloubenými štolami v jejích útrobách. Během druhé světové války zde plánovali přesunout stroje na výrobu leteckých motorů. Stránská skála je sice vyhlášena národní přírodní památkou, ale můžete zde potkat zvídavou mládež i nejrůznější náboženské sekty během mystických setkání a obřadů v záři svíček . Přestože by se to asi nemělo říkat, občas zde nějaký nadšenec uspořádá jeskynní párty ve velkém stylu. Ale psst! O ničem nevíte…

Jsme brněnští patrioti

Jak je ze článku patrné, že naše město milujeme, a proto si jej hýčkáme. Nekácíme lesy, nerozšiřujeme městskou zástavbu a nestavíme domy na zelené louce. Naopak rekonstruujeme staré chátrající nemovitosti přímo v Brně.

Taky chcete bydlet v Brně? Prohlédněte si nabídku našich nemovitostí. Pokud se zatím do Brna stěhovat neplánujete, stavte se k nám aspoň na výlet a pronajměte si jeden z našich krásných apartmánů v samém centru (na štatlu) na náměstí Svobody. Neváhejte se na nás obrátit s jakýmkoliv dotazem či požadavkem. Napište nám, zavolejte nebo se rovnou stavte do naší brněnské kanceláře. Moc rádi se s vámi potkáme.

Zdroje: To je Brno, gotobrno.cz, ticbrno.cz, tugendhat.eu, national-geographic.cz

Lupa

Hledáte nemovitost?

My jich máme hodně. Podívejte se na naši nabídku nemovitostí.

Zjistit více

Blog

Podobné články