Článek

Byt nebo rodinný dům? Přizpůsobte bydlení vašemu životnímu stylu

Byt nebo rodinný dům? Přizpůsobte bydlení vašemu životnímu stylu

Chci strávit zbytek života v centru města, mít všude blízko a nemít žádné starosti s údržbou, nebo toužím po klidném bydlení na vesnici mezi poli a lesy? Rozhodnutí, do jakého typu nemovitosti investovat své celoživotní úspory, patří mezi nejdůležitější a nejsložitější v životě.

Při rozhodování jestli zvolit byt nebo dům to chce trochu trpělivosti a také nakouknout do sebe samotného. Domov by totiž měl být takový jako jeho majitel. Váš životní styl a povaha vás navedou, zda vám bude lépe  vyhovovat byt v centru dění nebo rodinný dům na okraji města. Třeba trochu napoví i náš článek.

Obsah

Dávám přednost filharmonii nebo zpěvu ptáků?

Pokud patříte mezi milovníky kultury, pravděpodobně oceníte, že po skončení divadelního představení dojdete domů do svého bytu pěšky nebo vás do hodiny odveze některý z nočních spojů.

Ani když budete bydlet ve vesnici za městem, neznamená to, že po koncertě strávíte noc v kanceláři na pohovce. K ceně vstupenky si ale budete muset započítat i částku na taxík. Do většiny okrajových částí za město totiž odjíždí poslední spoj v jedenáct hodin v noci. Pokud ale máte ze všech hudebních žánrů nejraději zpěv ptáků, poohlédněte se po domě blízko stromové aleje nebo sadu a získáte tak i celoživotní předplatné na vaše nejoblíbenější interprety.

Dopravní dostupnost je jedno z nejdůležitějších kritérií. Jestliže musíte každý den ráno cestovat do práce, zjistěte si, zda ve vámi vybrané lokalitě nejsou dennodenně ucpané silnice směrem do města, abyste nestrávili více času než ve vytouženém domě za volantem v zácpě. Řešením pak může být kvalitní vlakové spojení nebo častější homeoffice.

Jsem kutil, mám malou dílnu, víc mě nezajímá

Toužíte tvořit, opravovat, budovat, nebo máte problém jen rovně přitlouct hřebík na obrázek? Pro vás má otázka byt či dům jednodušší řešení a vaše zručnost a vztah k manuální práci může být jedním z důležitých kritérií při volbě vhodného bydlení. I když se totiž nastěhujete do plně zařízené novostavby, je třeba počítat s tím, že plot chce občas natřít, trávník posekat, záhon zalít, rýna vyměnit. Pokud se vám při tomto výčtu rozzářily oči a začaly vás svrbět ruce, doporučujeme poohlédnout se po domku a klidně pouvažovat o koupi staršího rodinného domu, který si budete moci zrekonstruovat a upravit dle svých představ.

Pokud ale jediná rostlina, která vám ještě vydržela, je některý ze sukulentů, a nedokážete si představit, že péčí o bydlení strávíte více než dvě hodinky nezbytného týdenního úklidu, pak jistě oceníte komfort nově zrekonstruovaného, do posledního vypínače vybaveného bytu.

Rád kombinuji

Vidíte se někde mezi těmito dvěma extrémy? Máte domácího mazlíčka nebo byste rádi vypustili své ratolesti do venkovního prostoru, aniž byste museli opustit svůj domov? Určitě jste již zahlédli byty s terasou nebo dokonce zahradou. Pravda, není jich v nabídce mnoho, ale rozšíření bytu o tzv. zelený pokoj může být zajímavou a praktickou kombinací výhod, které poskytují domy na vesnici a byty ve městě.

Bytový dům Potoční Brno zahrada

Zahrada u bytového domu na ulici Potoční v Brně

Chci bydlení s duší

Lidé se často obávají, že byty ve vícepatrových domech jsou jen králíkárny bez duše. Rozhlídněte se ale dobře, města skrývají mnohé čtvrti plné krásných, starých, cihlových domů s příběhem. Většina z nich je útulnější než leckteré nově postavené typizované domy, ze kterých vznikají novodobá sídliště na okrajích měst.

Tak jak? Byt nebo dům?

Udělali jste si jasnější představu, jaký by měl být váš ideální domov? Tak teď jen doufejte, že stejné preference bude sdílet i vaše partnerka nebo partner.

Malá rada na závěr. Při výběru bydlení myslete především na vaše aktuální potřeby a požadavky. Nikde není psáno, že pokud vám nyní vyhovuje byt, nemůžete se za pár let přestěhovat do domu. Naopak, je víc než pravděpodobné, že se tak stane a dnešní rychlá doba je tomu velmi nakloněna.

Blog

Podobné články