Článek

Jaký úvěr lze použít na financování revitalizace bytového domu

Jaký úvěr lze použít na financování revitalizace bytového domu

Bydlíte v domě nebo vlastníte dům, který nemá dostatečně naspořeno ve fondu oprav, ale rekonstrukce je natolik nezbytná, že nechcete nebo ani nemůžete čekat až naspoříte? Možným řešením je náklady na revitalizaci pokrýt úvěrem. V tomto článku se s vámi podělím o pár vlastních postřehů a zkušeností, o jaký typ úvěru žádat, aby vám ho instituce či firmy pro vaše účely poskytly.

Na úvod bych zdůraznil, že možnosti financování se zásadně liší dle toho, jaký počet bytů se v domě nachází a jaký počet z nich vlastní soukromé a právnické osoby.

V zásadě existují dvě možnosti financování – bankovní a nebankovní. Pro každou z nich musíte splňovat jiné podmínky.

Obsah

Bankovní úvěr

U bytových domů, kde je většina bytových jednotek ve vlastnictví fyzických osob, můžeme uvažovat jak o bankovním, tak i o nebankovním úvěru. Ze svých zkušeností doporučuji zvolit bankovní úvěr. Ten je sice mnohem náročnější na vyřízení, ale věřte, že úroková sazba za ten čas stojí.

Například u České spořitelny jsme schopni dostat úrokovou sazbu pod 1,3% p.a. Zajímavé možnosti nabízí i Raiffeisen stavební spořitelna a banka Wüstenrot, kde úrokové sazby začínají těsně pod hranicí 2% p.a.

U menších bytových domů, kde je tři až pět bytových jednotek, ale byť jen jedna z nich je ve vlastnictví právnické osoby (bytového družstva), můžeme na bankovní úvěr zcela zapomenout.

V bytových domech s šesti a více byty je bankovní financování značně omezené. Bankovní úvěr je ale možné získat, pokud je podíl bytů ve vlastnictví právnických osob menší než 25%.

Pokud jste na základě výše uvedených informací zjistili, že bankovní úvěr je ve vašem případě nedosažitelný, nezoufejte. Na trhu se dají najít rozumné nabídky i od nebankovních subjektů.

Nebankovní financování

Výhodou nebankovního financování oproti bankovnímu je, že úvěr není náročný na vyřízení a dá se získat v mnohem kratší době. Z tohoto důvodu je výhodné nebankovní financování použit v případě, kdy máme v bytovém domě větší podíl bytů ve vlastnictví bytového družstva a nemůžeme si dovolit revitalizaci déle odkládat.

Po případném převodu bytů do osobního vlastnictví lze nebankovní úvěr fyzickým osobám (novým majitelům) refinancovat úvěrem bankovním s výhodnější úrokovou sazbou. Vzhledem k tomu, že revitalizace je již úspěšně provedena, nemusíme bance složitě dokládat stavební povolení, smlouvy o díle, rozpočty, protokoly o provedení stavebních úprav a další nezbytné dokumenty, které banky u bankovních úvěrů požadují.

Nebankovní úvěry na financování revitalizace bytových domů poskytuje například ANO spořitelní družstvo. Nabízí úrok 9 až 11% p.a., úvěr je zajištěný směnkou a notářským zápisem. Společnost EKVITA pak nabízí úrok od 12% p.a., ale pouze oproti zástavě nemovitosti. Ve světle těchto nabídek, se jeví dobře nabídka financování od společnosti PomocPro. Tato společnost nabízí úvěr s úrokovou sazbou do 8% p.a., bez zástavy nemovitosti, zajištěný pouze notářským zápisem.

 

Blog

Podobné články