Článek

5 tipů, jak si zařídit hygge domov

5 tipů, jak si zařídit hygge domov

Není to paradox? Trpí nedostatkem světla, sužují je dlouhé pochmurné zimy a v jednom kuse u nich prší. Přesto (nebo právě proto) dlouhodobě obsazují nejvyšší příčky anket nejšťastnějších lidí na světě. O kom je řeč? No přece o Dánech a jejich strategii přežití, kterou nazývají hygge. Chcete zakusit trochu hygge i u nás v Česku?

Obsah

Štěstí jako vědní disciplína

Hygge je dánský výraz vyjadřující pohodlí, sounáležitost, spokojený život, útulné bydlení a schopnost radovat se z maličkostí. Umění hygge se vyučuje na Morley college v Londýně a tým odborníků v čele s Meikem Wikingem, autorem bestselleru Hygge – Prostě šťastný způsob života, jej zkoumá v kodaňském Institutu pro výzkum štěstí. Ve skutečnosti to však žádná velká věda není:

„V pět odpoledne tady všichni odejdou z práce, sednou na kola a jedou domů, dvě hodiny si hrají s dětmi, udělají někomu cizímu radost, pak zapálí svíčky a usadí se ke sledování nějakého skandinávského thrilleru o psychopatickém pedofilovi na útěku,“ vysvětluje se smíchem Wiking, jak kýženého stavu hygge Dánové dosahují.

Když Wiking Institut pro výzkum štěstí zakládal, jeho rodina a přátelé si klepali na čelo: “Kdybych řekl, že budu studovat depresi, což je také hodně subjektivní a těžko měřitelná věc, nikdo by se nad tím nepozastavil. A není štěstí důležitější?” My mu dáváme za pravdu.

Bydlet jako Dán

Jak na to? Ve skutečnosti to zas taková věda není. Spousta věcí je intuitivních a některé z nich možná praktikujete, aniž byste se nad nimi dlouze zamýšleli. Inspirujte se u seveřanů a zařiďte si domácnost podle skandinávského vzoru. A nezapomínejte: na maličkostech záleží.

1. Pohodlně se usaďte

Zaujměte “své místečko”. Dánové takovému posezení říkají hyggekrog. Najděte si oblíbené zákoutí a maximálně si je zútulněte. Houpací křeslo v ložnici, okenní výklenek v kuchyni nebo praskající krb v obýváku – to vše hygge. Hlavně, když se zde cítíte dobře a najdete tu útočiště i v tom nejkrutějším mrazu či nemilosrdné plískanici. Ne náhodou si naši prapředci jako svá obydlí vybírali útulné jeskyně, kde se dobře drželo lidské teplo a kde byli chráněni před nepříznivými přírodními vlivy i nepřítelem.

2. Posviťte si na to

Svíčky, lampičky, světýlka, lucerničky, krby a kamna. To vše je zatraceně hygge. Pokud bydlíte v bytě, zvažte krb na elektřinu nebo biolíh. Slovo “morous” se v Dánštině řekne lyseslukker, což doslovně znamená “ten, který zhasíná svíčky”. To není náhoda. V zimě, kdy trpíme nedostatkem světla a přísunu vitamínu D, se nám zvyšuje produkce spánkového hormonu melatonin, který naopak snižuje serotonin, hormon způsobující dobrou náladu. Proto ve svém bytě rozmístěte více zdrojů světla a nezapomínejte, že jeho intenzita a odstín jsou velmi důležité. Ideální je světlo teplé tlumené. “Jednou jsem se svou přítelkyní strávil dvě hodiny chozením po Římě, jen abychom našli restauraci, která by měla to správné hyggelig osvětlení,” popisuje dánskou posedlost světlem Wiking.

3. Volte přírodní materiály

Zapomeňte na studené materiály jako jsou plasty, kov nebo sklo. Až se příště vydáte na procházku do přírody, vraťte se domů s kouskem lesa v podobě dřeva, plodů, větviček nebo kožešin. Budou vám připomínat příjemné chvíle strávené s vašimi blízkými. A zaručujeme vám, že když klidně i holé větvičky naaranžujete do jednoduché designové vázy, bude to vypadat skvěle. Pokud navíc vsadíte na metodu DIY (Do It Yourself) a ze dřeva si vyrobíte svícen nebo třeba podstavec na květináč sami, vaše radost se ještě znásobí. Pravé ovčí kožešiny se budou skvěle vyjímat jak na křesle, tak i na podlaze. Máte dostatek prostoru? Nebojte se větší hovězí nebo sobí kůže.

4. Pořiďte si velkou knihovnu

V hygge konceptu má zelenou také sběratelství a čtení knih. Nezáleží na tom, zda dáte přednost zamilovanému válečnému románu nebo encyklopedii o zvířatech. Nejen, že se dozvíte něco nového, ale rozvinete také svou slovní zásobu, fantazii a obrazotvornost. Čtením před usnutím také zkvalitníte svůj spánek. Podle studií stačí alespoň deset minut čtení denně. Myslete dotekem. Proto si dnes večer otevřete namísto digitální čtečky vyzařující modré světlo klasickou papírovou knihu. Nejde totiž jen o to, jak věci vypadají, ale jaké jsou na dotek. My vůni nového (i starého) papíru milujeme.

5. Obklopte se pohodlím

A co by to bylo za hygge bez polštářů, teplých dek, přehozů, plédů a ponč ideálně z přírodních materiálů. Bavlněné deky odložte na jaro, teď v zimě se zachumlejte do vlněné nebo flísové. A to i v případě, že vám není zrovna zima. Příjemné je to vždy. Maximálního zútulnění svého interiéru a pocitu hygge dosáhnete také spoustou polštářů všech velikostí. Co se bytového textilu i doplňků týče, Dánové vsázejí na tlumenější přírodní barvy – na bílou a všechny odstíny béžové a šedé. I barvy ovlivňují vaší náladu.

Teď už se do toho jen pustit. Ať je vám doma útulně, krásný zbytek zimy!

Zdroje:

Hygge – Prostě šťastný způsob života, Meik Wiking, 2017, www.bydleme.cz, www.e15.cz a www.zeny.cz

Blog

Podobné články