Článek

Výkup nemovitostí za hotové. Pravda nebo plané sliby?

Náhled

Určitě jste již frázi výkup za hotové mnohokráte slyšeli nebo si ji přečetli na nějakém lákavém letáčku. Nejčastěji je spojena s firmami, které půjčují peníze. Obdobné větičky používají i společnosti, zabývající se výkupem všeho možného zboží, šperky a auty počínaje, nemovitostmi konče. A právě problematikou výkupu (odkupu, koupě, prodeje) nemovitosti chceme přiblížit v našem textu.

Výkup nemovitosti za hotové a další fráze

U nemovitostí mezi nejčastější patří „Výkup nemovitostí za hotové„nebo „Odkup do 24 hodin“ v různých obměnách.  Jedná se o plané fráze nebo realitu? Jsou služby takových společností přínosné, o jaké společnosti nebo jednotlivce se vlastně jedná?

Kdo vykupuje za hotové?

Jedná se velmi často o protřelé obchodníky, často pobočky různých realitních kanceláří, kteří disponují dostatečným kapitálem, orientují se na trhu nemovitostí a jsou ochotni podstupovat vyšší riziko. Zisk takových společností je tvořen čistě spekulativně, nemovitost levně koupí a obratem ruky prodají dále. Exekuce a zástavní práva, která prodeji nemovitosti brání, umí tzv. vyplatit a vědí, jak se o celý prodej postarat. Samozřejmě si za tuto službu nechají náležitě zaplatit. Přesto nelze jednoduše označit jejich služby za nevýhodné. Pokud jste v časové tísni a standardní prodej je nemožný, mohou vám pomoci zachránit, co se ještě dá.

Tajemné praktiky obchodníků s nemovitostmi

Pokud budete hledat na internetu, vyskočí na vás spousta společností, které mají často společný jmenovatel a tím je utajená struktura. Pouze telefonní číslo nebo email. Nevíte komu ani kam voláte. Takovým se rovnou vyhněte.

Nenaleťte ani prázdným sloganům jako „peníze hotově na dřevo do 24 hodin.“ V zásadě je to nereálné až nemožné. Naše dlouholeté zkušeností říkají, že i týden na domluvení všech podmínek prodeje nemovitostí je rychlá doba. Pak zde máme legislativní omezení v podobě limitu hotovostních operací na ekvivalent 10.000 EUR (zákon o praní špinavých peněz), dále přepis nemovitostí na nového vlastníka, který trvá 21-50 dnů (katastrální zákon).

Časová tíseň nebrání prověření

O přínosnosti služby by se dalo polemizovat, ale v zásadě by vám měla pomoci s prodejem nemovitosti, pokud vás tlačí čas. Typicky, pokud jsou příčinou časového presu exekuce, insolvence, nesplácení hypotéky nebo jen své peníze rychle potřebujete.

Pokud se tedy rozhodnete prodat nemovitost a jste v časovém presu, neměl by vás nikdy tlačit natolik, abyste si kupce dostatečně neprověřili, ať už je jím kdokoliv. Především si zjistěte, kdo za společností stojí a kolik obchodů zrealizovala. Měla by vám přesně sdělit, jaký zvolí postup ve vašem případě. Férové jednání můžete očekávat především tam, kde není třeba nic skrývat.

Průhledná vlastnická struktura a zveřejňování účetních závěrek by mělo být samozřejmostí. Dejte si rovněž pozor na plané sliby, platí ono staré známé: „Co já vám slíbím, to vám nikdo jiný nedá.“ Důležitým faktorem jsou i zkušenosti, délka působení na trhu. Ptejte se na reference, pro spolehlivého partnera by to neměl být problém.

Blog

Podobné články