Článek

Výkup nemovitostí za hotové. Pravda nebo plané sliby?

Výkup nemovitostí za hotové. Pravda nebo plané sliby?

Určitě jste již frázi výkup za hotové mnohokráte slyšeli nebo si ji přečetli na nějakém lákavém letáčku. Nejčastěji je spojena s firmami, které půjčují peníze. Obdobné větičky používají i společnosti, zabývající se výkupem všeho možného zboží, šperky a auty počínaje, nemovitostmi konče. A právě problematikou výkupu (odkupu, koupě, prodeje) nemovitosti chceme přiblížit v našem textu.

Obsah

Výkup nemovitosti za hotové a další fráze

U nemovitostí mezi nejčastější patří „Výkup nemovitostí za hotové„nebo „Odkup do 24 hodin“ v různých obměnách.  Jedná se o plané fráze nebo realitu? Jsou služby takových společností přínosné, o jaké společnosti nebo jednotlivce se vlastně jedná?

Kdo vykupuje za hotové?

Jedná se velmi často o protřelé obchodníky, často pobočky různých realitních kanceláří, kteří disponují dostatečným kapitálem, orientují se na trhu nemovitostí a jsou ochotni podstupovat vyšší riziko. Zisk takových společností je tvořen čistě spekulativně, nemovitost levně koupí a obratem ruky prodají dále. Exekuce a zástavní práva, která prodeji nemovitosti brání, umí tzv. vyplatit a vědí, jak se o celý prodej postarat. Samozřejmě si za tuto službu nechají náležitě zaplatit. Přesto nelze jednoduše označit jejich služby za nevýhodné. Pokud jste v časové tísni a standardní prodej je nemožný, mohou vám pomoci zachránit, co se ještě dá.

Tajemné praktiky obchodníků s nemovitostmi

Pokud budete hledat na internetu, vyskočí na vás spousta společností, které mají často společný jmenovatel a tím je utajená struktura. Pouze telefonní číslo nebo email. Nevíte komu ani kam voláte. Takovým se rovnou vyhněte.

Nenaleťte ani prázdným sloganům jako „peníze hotově na dřevo do 24 hodin.“ V zásadě je to nereálné až nemožné. Naše dlouholeté zkušeností říkají, že i týden na domluvení všech podmínek prodeje nemovitostí je rychlá doba. Pak zde máme legislativní omezení v podobě limitu hotovostních operací na ekvivalent 10.000 EUR (zákon o praní špinavých peněz), dále přepis nemovitostí na nového vlastníka, který trvá 21-50 dnů (katastrální zákon).

Časová tíseň nebrání prověření

O přínosnosti služby by se dalo polemizovat, ale v zásadě by vám měla pomoci s prodejem nemovitosti, pokud vás tlačí čas. Typicky, pokud jsou příčinou časového presu exekuce, insolvence, nesplácení hypotéky nebo jen své peníze rychle potřebujete.

Pokud se tedy rozhodnete prodat nemovitost a jste v časovém presu, neměl by vás nikdy tlačit natolik, abyste si kupce dostatečně neprověřili, ať už je jím kdokoliv. Především si zjistěte, kdo za společností stojí a kolik obchodů zrealizovala. Měla by vám přesně sdělit, jaký zvolí postup ve vašem případě. Férové jednání můžete očekávat především tam, kde není třeba nic skrývat.

Průhledná vlastnická struktura a zveřejňování účetních závěrek by mělo být samozřejmostí. Dejte si rovněž pozor na plané sliby, platí ono staré známé: „Co já vám slíbím, to vám nikdo jiný nedá.“ Důležitým faktorem jsou i zkušenosti, délka působení na trhu. Ptejte se na reference, pro spolehlivého partnera by to neměl být problém.

Blog

Podobné články