V pondělí 25. března k nám až z Plzně zavítal David Petr, jehož návrh fasády domu na Horově nás doslova uchvátil. Osobně jsme mu pogratulovali, předali mu finanční odměnu a diplom. Popovídali si spolu o tom, co jej na jeho práci nejvíc baví, co jej nejvíc inspiruje nebo taky o tom, jak vnímá brněnskou architekturu.
Jak jste se o naší soutěži dozvěděl?
O soutěži jsem se dozvěděl na Facebooku.
Proč jste se soutěže rozhodl zúčastnit?
Podobných soutěží moc není. A už takřka vůbec ne soutěží vypisovaných ze strany developerských společností, které se typem a velikostí podobají společnosti ENDEKA. Rozhodně se mi líbil váš přístup, že jste dali možnost účastnit se soutěže komukoliv a že jste návrh vybrali skutečně na základě podmínek vypsané soutěže. Velkou mírou se na mém rozhodnutí podílela i podoba řešeného domu, možnost realizace a odměna v případě výhry.
„Je vždy lepší udělat si představu o konkrétním místě návštěvou a poznáním místních poměrů – věkové a sociální skladby obyvatel, množstvím a typem občanské vybavenosti či kulturních akcí.“
Jste Plzeňák. Bylo pro vás těžké navrhnout fasádu domu, který se nachází ve městě, které dobře neznáte?
Samozřejmě, že je vždy lepší udělat si představu o místě návštěvou a poznáním místních poměrů – věkové a sociální skladby obyvatel, množstvím a typem občanské vybavenosti či kulturních akcí. Jelikož se ale jednalo o soutěž, která řešila návrh fasády stávajícího domu, ve kterém jsou víceméně jasně dané veškeré rozměry i například dispoziční řešení jednotlivých bytových jednotek, nebyl z mého pohledu takový problém přizpůsobit návrh místu, které osobně neznám.
Co si myslíte, že rozhodlo o tom, že jste se stal vítězem?
Myslím, že můj návrh do velké míry vychází ze stávající podoby a nesnaží se dům upravit do úplně jiného stylu, ale naopak zvýrazňuje a nechává vyniknout jeho přednosti, které postupem času částečně nebo zcela zanikly.
Co v životě děláte? Studujete či pracujete? Jaké je vaše zaměření?
Studuji poslední ročník Fakulty stavební na ČVUT v Praze. Mé zaměření je Architektura a stavitelství.
Čemu byste se chtěl nejvíce věnovat v budoucnu?
Již během studia jsem začal pracovat na pozici architekt – projektant v ateliéru v Rokycanech, kde jsem již měl možnost navrhnout mnoho zajímavých projektů jako například návrh výškové budovy hotelu ve Vietnamu, návrh novostavby bytového domu v Plzni, který je realizován a v současné době se dokončuje a řadu dalších budov všech velikostí. Právě tomuto profesnímu zaměření bych se rád nadále věnoval a podílel se na návrzích ve všech stupních – od prvotních skic až po předání klíčů spokojeným majitelům.
„Ten pocit, kdy je váš návrh realizován a vy se tak můžete projít v místech, která dosud byla jen ve vaší hlavě nebo na papíru, je k nezaplacení.“
Co vás na navrhování v architektuře a stavebnictví baví nejvíc?
Moment, kdy můj návrh nadchne i někoho jiného a je vidět, že vynaložená práce nebyla zbytečná. A samozřejmě je k nezaplacení pocit, kdy je váš návrh realizován a vy se tak můžete projít v místech, která dosud byla jen ve vaší hlavě nebo na papíru.
Co vás při vaší práci inspiruje?
Veškerá architektura kolem, ze které se vždy dá brát jak to pozitivní, tak i to špatné a vyvarovat se chyb anebo do určité míry převzít něco, co funguje. Také se snažím sledovat práci ostatních jak v ČR, tak i v zahraničí a v neposlední řadě mě inspiruje můj otec, který je mým největším konzultantem i oponentem.
Jak byste si představoval možnou budoucí spolupráci s námi?
Líbí se mi, jakým způsobem se společnost ENDEKA znovu snaží vdechnout život nevyužívaným domům. Rozhodně je v této oblasti velký potenciál a pro Brno bude jedině dobře, pokud takových projektů bude přibývat. Co se týče mé pozice, tak rozhodně budu rád, pokud tomu budu moci přispět alespoň v takové míře jako v případě tohoto návrhu.
„V Brně se střetává několik architektonických stylů, které se vzájemně dobře doplňují.“
Jako brněnský developer a patriot si nemůžeme odpustit poslední otázku. V čem je z vašeho pohledu Brno a jeho architektura jedinečná?
V Brně se střetává několik architektonických stylů, které se vzájemně dobře doplňují. Zejména období 19. a první poloviny 20. století je v Brně zastoupeno opravdu velkou kvalitou. I v současnosti je na tom Brno z hlediska architektury velmi dobře, což dokazuje velké množství organizovaných architektonických soutěží i plány Kanceláře architekta města, které se snaží město progresivně posouvat dál.
Děkujeme vám za rozhovor a těšíme se na další spolupráci!