Článek

Koupě bytu od developera

Koupě bytu od developera

Patříte do skupiny, která chce bydlet a ne rekonstruovat? Nechcete podstupovat dohady se stavebními firmami? Přemýšlet nad dispozicemi, dozorovat a vůbec ztrácet svůj drahocenný čas? Nebo stavebnictví vůbec nerozumíte, a i kdybyste chtěli, víte, že výsledek by nebyl přesně podle vašich představ?

Naše standardy jsou docela jinde, než je měli naši předkové. Chceme, aby naše bydlení bylo pěkné a “vonělo novotou”. Proto dnes lidé často kupují novostavby či nově zrekonstruované byty podle nejnovějších trendů.

Obsah

Vizošky, kam se podíváte

Jak to probíhá? Developer obvykle takový projekt chystá roky. Následně vytvoří líbivé webové stránky, na nichž se dočtete standardy domu a bytu, budou zde i dispozice, případně 3D návrh domu a vizualizace interiéru. Kvalita vizualizace je dnes na takové úrovni, že vytvořit podle ní skutečnost, je téměř nemožné. Už i váš chytrý telefon dokáže selfie dokonale upravit. Ale zpět k vizualizacím. Do bytu se prostě zamilujete. Kuchyňská linka za půl milionu, dřevěné podlahy, masivní postel, světla, obrazy. A navíc přes okno výhled na Petrov, i když je projekt v Řečkovicích. Tomu nelze odolat.

A byty mizí

Že byl inzerát vypuštěn včera? Nevadí. Ze 30 bytů už je jich 10 pryč. Je potřeba si pospíšit. A proč taky čekat, zamilovali jste se na první pohled. Možná sice ještě není stavebko, natož aby někdo kopl do země, ale vy už pročítáte podmínky rezervační smlouvy. V horším případě je ani nečtete a rovnou podepisujete. Teď už jen poslat zálohu. Podepíšete smlouvu o smlouvě budoucí a začínáte čerpat hypotéku. Na byt si nejspíš rok nebo dva počkáte, ale úroky platíte už teď. Snad jste si vyjednali dobré podmínky, protože i když byt vypadal ve virtuální podobě opravdu skvěle, skutečnost může být úplně jiná. Součástí takových smluv obvykle bývají různé odchylky, ať už ve výměře bytu (častokrát bez změny v ceně) nebo posuny termínů. Většinou se odkazují na vyšší moc, která je zastoupena úřady, sousedy nebo stavební firmou.

Co když se to nepovede?

I když ne často, stává se to. A nemusí zrovna jít o H-systém. I v Brně máme několik projektů, které developer nedotáhl do zdárného konce. Podnikatelský záměr nevyšel a namísto krásného projektu se k nebi tyčí rozestavěné torzo. Hrubou stavbu rodinného domu dostavíte, bytového už těžko. Podařit se to může. Klienti spojí síly, jen budou muset byty zaplatit podruhé. Ano, i to je nevýhodou, když platíte za něco, co ještě neexistuje.

Kvalita až na prvním místě

Tak jste se přece jen dočkali. Dům stojí, byty jsou připraveny k nastěhování. Jdete si převzít klíčky, možná se najde nějaká drobná závada, ale celkově jste s kvalitou spokojeni. Když se něco pokazí, tak je tu přeci dvouletá záruka, vždyť je to novostavba. Už moc nepátráte po tom, že i když je to velký developer, tak si na svůj projekt založil zvláštní s.r.o. Je to běžná praxe. Je na místě ptát se, proč to asi developeři dělají? Jednou z motivací může být i to, že pokud se stavba nepovede a závazky vůči dodavatelům nebo reklamace budou velké, vyhlásí se konkurz a tradá…

Jde to i jinak?

V případě developerských projektů na zelené louce těžko. Vzhledem k značnému převisu poptávky nad nabídkou je stále spousta lidí, která i přes všechna rizika tento proces podstoupí. Na konci může být výhrou skvělý byt. Nebo oči pro pláč. Je to sázka do loterie. Pokud se rozhodnete počkat, až se projekt realizuje, tak na vás v lepším případě zbydou ty nejhorší byty. Nebo je projekt tak špatný, že je bytů stále spousta.

Brněnský developer ENDEKA

Pak jsme tu my a nejsme sami. Developeři, kteří prodávají hotové byty nebo ty těsně před dokončením. Můžete si na ně sáhnout, prohlédnout si je a porovnat, jestli vizualizace odpovídají skutečnosti. Občanská vybavenost v podobě obchodů, mateřských školek nebo dobrého dopravního spojení a dostupnosti MHD je samozřejmostí. Tito developeři mají dost kapitálu na to, aby si od vás nepůjčovali na výstavbu. Nezakládají jednorázové společnosti na každý projekt. Ne proto, že jim to nepálí a jsou hloupí, ale proto, že jsou ochotni se za své závazky postavit. A proto staví jinak.

Komu dáte přednost vy?

Lupa

Hledáte nemovitost?

My jich máme hodně. Podívejte se na naši nabídku nemovitostí.

Zjistit více

Blog

Podobné články