Článek

Realitní makléři na provizích vydělají 7,5 miliardy ročně

Realitní makléři na provizích vydělají 7,5 miliardy ročně

Za nízkou kvalitou služeb realitních kanceláří stojí absence regulace vzdělání makléřů i jejich nízké průměrné výdělky. Nyní se jedná o volnou živnost, může ji tak vykonávat prakticky kdokoliv. Podle údajů Evropské rady realitních profesí (CEPI) je v Česku nejvíce realitních zprostředkovatelů v přepočtu na počet obyvatel ze všech zemí EU. 

Obsah

Přežijí pouze ti, kteří nabízejí kvalitní služby

Realitní makléři na provizích vydělají 7,5 miliardy ročně. To se může na první pohled zdát jako vysoké číslo. Vzhledem k velkému počtu makléřů, kterých je podle Českého statistického úřadu u nás kolem 14 500 a na jednoho makléře připadá 727 obyvatel, si však jednotlivci zase na tolik nepřijdou. Jejich průměrná měsíční provize dělá 43 100 korun. Po odečtení nákladů makléři zbyde přibližně 40 až 50 procent.

„Je zřejmé, že průměrný výdělek makléře je poměrně nízký. A tomu odpovídá i kvalita služeb, které takto zaplacený makléř poskytuje. Východiskem by bylo radikální snížení počtu makléřů, kterých je u nás mnohem víc než v zahraničí. Přežijí pouze ti, kteří své služby nabízejí kvalitně,“ uvedl v rozhovoru pro server E15.cz generální ředitel Next Reality Robert Hanzl. Next Reality vycházela z údajů ministerstva financí, ČSÚ a indexu nových prodaných nemovitostí poradenské společnosti Deloitte.

Nový zákon o realitním zprostředkování

Podle Hanzla je škoda, že sněmovna nestihla projednat nový zákon o realitním zprostředkování. Ministerstvo pro místní rozvoj v něm mimo jiné navrhovalo, aby profese realitního makléře byla vázaná živnost. K jejímu provozování mělo být nutné buď vysokoškolské vzdělání v oblastech jako právo, ekonomie, finance, obchod a stavebnictví, nebo středoškolské s praxí v oboru. Nyní je profese realitního makléře volná živnost, může ji tak vykonávat prakticky kdokoliv.

Prodat nebo koupit nemovitost totiž není otázkou pár korun nebo jednoho dne. Do rukou makléře svěřujeme investici v řádech milionů korun a budoucnost nás i celé naší rodiny. Momentálně nejsme proti podvodům a nekalým obchodům chráněni. Roste počet lidí, kteří se po negativní zkušenosti s realitním agentem dokonce museli obrátit na soud. Bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová uvedla: “Známe i případy dvojího prodeje v jeden den. Ani právní oddělení katastrálního úřadu nebylo schopno podvod identifikovat.”

Máme pro vás recept, jak se těmto nepříjemnostem a provizím realitních kanceláří elegantně vyhnout. Prodejte nebo kupte nemovitost prostřednictvím společnosti ENDEKA, nabízíme přímý odkup nemovitosti za nejvyšší kupní cenu. Jak to funguje, se dočtete zde.

Zdroj: server E15, FinExpert.cz a server hypoindex.cz

 

Blog

Podobné články