Článek

Jak se bránit proti hlučným sousedům

Jak se bránit proti hlučným sousedům

Každému, kdo bydlí v bytě či v řadovém domě, se jednou za čas podaří vyprodukovat zvuky, které mohou sousedům vadit. Občasný prohřešek sousedé jistě rádi odpustí. Co ale dělat se sousedy, kteří vyrušují opakovaně a jsou bezohlední ke svému okolí. V tomto článku se podíváme na různé metody, jak si s takovými nezbedníky poradit.

Obsah

Ústní domluva

Asi nejjednodušší, nejlevnější a nejefektivnější metodou je domluva. Ať už se jedná o dupání, vrtání či hlasité hádky není nic jednoduššího než souseda osobně upozornit, že Vás i další sousedy svým jednáním ruší. Mnohdy si totiž rušitel ani neuvědomuje, že jeho vinou nemůžete spát, relaxovat a pohodlně využívat Váš byt.

Abyste předešli zbytečným hádkám, které by mohly spíše zhoršit vzájemné soužití v domě než zlepšit, doporučuji jít si se sousedem promluvit v době, kdy budete v klidu, bez emocí. Ve vzteku se kompromisy hledají složitě.

Může se ale stát, že hlučný soused na Vaši žádost nebude brát zřetel a bude Vás dále svým hlučným chováním obtěžovat. Na tyto jedince budete muset použít jiné páky.

Právní páky

Pokud se sousedé chovají hlučně také po desáté hodině večer, dopouštějí se přestupku. V tomto případě doporučuji obrátit se na policii. Ta by měla přijet hlučného souseda umravnit.  Hříšníkovi může uložit pokutu 1000 korun na místě nebo vše oznámí přestupkové komisi, která může uložit pokutu až ve výši 5000 korun.

Nevzdávejte se, pokud první domluva od policie nezabere, jakmile se nepříjemné zvuky ve večerních hodinách ozvou znovu, volejte opět policii.

Oko za oko, zub za zub

Vyzkoušeli jste domluvu i policii a soused si stále nedá říct? Zkuste tuto novinku, kterou vymysleli v Číně. Jedná se o vibrační přístroj, který se jednoduše připevní na strop či podlahu. Vy pak pomocí ovladače či telefonu spouštíte nepříjemné vibrace, které se začnou ozývat v bytě vašeho souseda. Můžete ovládat sílu i četnost vibrací. Jsem přesvědčen, že to Váš soused příliš dlouho nevydrží.

Tato varianta není příliš přátelská, proto ji doporučuji využívat pouze v opravdu krajních případech. Je ale dost pravděpodobné, že si díky ní soused uvědomí, jaké příkoří konal Vám, a pro příště si to rozmyslí.

Závěr

Pokud máte hlučné sousedy, kteří Vás svým chováním obtěžují, doporučuji v první řadě hledat přátelské a přívětivé řešení v podobě rozmluvy s tímto člověkem, při které snad najdete vhodné řešení pro všechny. Jestliže ale soused neakceptuje Vaše prosby a napomenutí a dále se chová hlasitě, nebojte se domoci se svého vytouženého klidu právní cestou.

Blog

Podobné články