Článek

Jak a kdy nejvýhodněji prodat svou nemovitost

Náhled

Dospěli jste k rozhodnutí, že prodáte svou nemovitost? Blahopřeji vám, určitě nebylo jednoduché se rozhodnout. Ani teď vás ale nečeká úplně jednoduché období. Naskočí vám nejrůznější otázky: „Je ta správná doba na prodej mé nemovitosti? Kdo ji koupí? Nebude lepší si počkat, až cena povyroste?“ V článku nabízím odpovědi aspoň na některé z nich. A dopředu bych vás rád aspoň něčím potěšil, při správném postupu a rozhodnutích má každá věc svého kupce ☺

Kdy za svůj dům dostanu nejvíc?

Pokud jste potkali člověka, co vám garantuje, že do půl roku tržní cena vzroste o 3,617 %, tak máte buď štěstí, a narazili jste na věštce, se kterým lehce přijdete k penězům, anebo smůlu, protože uvěříte jeho nepravdivým informacím a o hodně můžete přijít.

U těchto setkání doporučuji spoléhat se na selský rozum. Abyste ho ale mohli použít, musíte mít informace. Ty se vám pokusím nabídnout.

Správné načasování prodeje je naprosto klíčovým faktorem, který doporučuji zohlednit, pokud s prodejem domu nemusíte spěchat a jde vám hlavně o co nejvyšší zhodnocení. Pokud si exekutor právě nakládá vaši pračku a ptá se, za kolik byla ta plazmová obrazovka v obýváku, nejspíš jste něco podcenili a na dlouhé úvahy již nezbývá čas. Této variantě se ale věnovat nebudeme, protože vy jste jistě ti svědomití a máte svůj život pevně v rukou.

Cenu nemovitosti ovlivňuje spousta faktorů. Ty očividné jako lokalitu a stav nemovitosti pomineme – pokud prodáváte Tarzanovu chatu uprostřed džungle, nemůžete od tamního realitního trhu čekat zázraky. Pozornost si zaslouží faktory, co ovlivňují trh jako celek.

To je zejména aktuální výkonost ekonomiky a reakce regulátora (České národní banky) na její stav. Firmám a lidem se nyní daří, platy rostou a nákupní apetit spotřebitelů je bezedný. To vyhnalo cenu nemovitostí do takových výšin, že se rada České národní banky v čele s Jiřím Rusnokem usnesla, že ekonomika je přepálená a je třeba ji přibrzdit.

Proto stanovili plán, kdy se má základní úroková sazba do dvou let postupně zvyšovat na úroveň 3 %. Co to znamená? Banky nejsou armáda spásy ani charita, běžní spotřebitelé tento krok ČNB pocítí na splátkách hypotečního úvěru.  A jak pravil Arthur O’Sullivan ve zjevení o makroekonomii: „Výše investic klesá úměrně s rostoucí cenou externího kapitálu.“ Hezky česky – na hypotéku dosáhne daleko menší počet lidí než dosud. Ubude tedy zájemců o koupi nemovitosti.

Pokles na straně poptávky pak zaručeně zahýbá s cenou vaší nemovitost. Komu, kdy a jak nejvýhodněji prodat nemovitost? Já to říkal, pořád další a další otázky ☺

Kdo si může dovolit můj dům koupit?

Pokud vlastníte rodinný dům v Brně, tak buďte šťastní. Má cenu 5-9 milionů v závislosti na lokalitě, stavu a velikosti. Pokud chcete dům v Brně koupit, tak plačte, protože stojí 5-9 milionů. A to není konečná cena. Rekonstrukce nebo alespoň nutné opravy budou taky něco stát. Toto vede k otázce, kterou si málokdo položí a přitom je naprosto klíčová. „Kdo si může dovolit můj dům koupit a jak takového člověka najdu?“

Doba, kdy tyto domy kupovaly šťastné rodinky nebo mladé páry, pomalu končí skrz rostoucí úrokové sazby. Buď si koupí dům v Brně za 8 milionů, za další 2 zrekonstruují a pak budou 15 let trávit víkendy za pokladnou v Albertu, aby se jich jednou exekutor stejně zeptal, kolik stála ta plazma v obýváku. Nebo si koupí haciendu za 6 milionů za Brnem a budou hodinu odpočívat od práce a od dětí v koloně každý den.

Vaši nemovitost si jistě několik těchto rodinek přijde prohlédnout. Ale věřte, že pod tlakem realitního makléře a rodinek, co nechtějí o víkendech hákovat v Albertu, časem budete muset přistoupit na nějakou slevu. V lepším případě. V tom horším budete dům prodávat, ale neprodáte.

Jak vyřešit prodej mého domu?

Koho tedy hledáte a jak ho najdete, když chcete rychle prodat nemovitost a za cenu, kterou si řeknete? Právě tady se otvírá prostor pro společnosti jako je ta naše. ENDEKA je developer, který se soustředí na využití potenciálu stávajících rodinných domů. Ty rozdělujeme na bytové jednotky, opravujeme do vysokého standardu a nabízíme právě rodinkám, co si nemohly dovolit koupit celý dům.

V tomto vidíme hlavní smysl naší činnosti. Děláme všechno proto, abychom udělali BRNO HEZČÍ, zajistili, že prodat nemovitost bude jednodušší a docílíme, že prodávající i kupující budou šťastnější.

Pokud jsem vám nedal přímo odpovědi na vaše otázky, tak doufám, že alespoň vodítko, díky kterému se zamyslíte a odpovědi vykoumáte. Nicméně na závěr si dovolím vám ještě jednu otázku podsunout.

Kdy se potkáme?

Marek Cifr
Nákupčí nemovitostí

Jak a kdy nejvýhodněji prodat svou nemovitost
5 (100%) 15 votes

Blog

Podobné články