Článek

5 důvodů, proč je Brno skvělým místem k životu

5 důvodů, proč je Brno skvělým místem k životu

Brno je zlatá loď. Jasně. My to víme už dlouho. Svědčí o tom i výsledky světových serverů, které každoročně vyhlašují nejlepší místa k životu. Například v žebříčku prestižního webu Numbeo.com se ve srovnání 143 měst ze všech kontinentů Brno umístilo na 46. příčce. Podle žebříčku britské společnosti Quacquarelli Symonds je Brno dokonce čtvrtým nejlepším studentským městem na světě. Očima samotných studentů. Co stojí za tím, že se naše město umisťuje tak vysoko, proč se nám tu žije tak dobře?

Každý z nich poměřuje kvalitu života na základě určitých faktorů. Například server Numbeo.com je vybírá podle kritérií jako jsou kupní síla, bezpečnost, úroveň zdravotní péče, ceny nemovitostí, index spotřebitelských cen, čas strávený dopravou po městě nebo míra znečištění ovzduší. Pojďme se na to podívat blíž. 

Obsah

1. Malé město nebo velká vesnice

Snad všichni slyšeli ten vtip: „Brno je poslední obydlená zatáčka před Vídní.“ Ano, je to tak a my proti tomu nic nenamítáme. Ba naopak. Na to, že je naše město méně hektické než Praha, Berlín či Londýn, jsme patřičně hrdí. Pokud zavítáte do některé z dělnických kolonií jako je Písečník, Kamenná kolonie nebo se jen vydáte jen na okraj Brna třeba do Bosonoh, rázem se ocitnete „na venkově“. Někdy můžete mít ten pocit klidně i ve štatlu.

Takže malé město nebo velká vesnice? Něco mezi. Díky malým vzdálenostem, komunitnímu duchu města a méně závratnému životnímu tempu jsou v Brně lidi tak nějak víc v pohodě. Jak hlásá cedule v letním baru Na Brno dobrý na náměstí Svobody: „Jsme (druhé) nejlepší město na světě.“ Něco na tom bude.

2. V Praze je draze, v Brně blaze 

Životní náklady v Brně nejsou ve srovnání s jinými obdobně velkými městy tak vysoké, jak by se možná mohlo na první pohled zdát. Většina světových serverů vyhodnocuje životní náklady měst na základě indexu spotřebitelských cen. Podle nich se „hlavní město Moravy“ těší nízkým cenám zboží, potravin, ale i dopravy a služeb.

Podle serveru Numbeo je například v porovnání s New Yorkem v Brně levněji téměř o dvě třetiny. A přestože je průměrná mzda v americkém městě výrazně vyšší, Brňan si toho může podle Numbea za svou výplatu dopřát téměř stejně jako Newyorčan. To není úplně špatné, nemyslíte?

3. Z nočního rozjezdu rovnou do šaliny 

Šaliny, integrovaný dopravní systém a legendární rozjezdy. Brněnský systém veřejné dopravy je zkrátka fenomén, o kterém se mluví daleko za hranicemi jihomoravského kraje. O něčem podobném si mohou jiná města nechat jenom zdát. Do karet nám hraje i fakt, že to máme všude blízko. Z Židenic je to do Žabin co by kamenem dohodil a třeba takové Řečkovice a Bohunice, přestože obě městské části leží na opačných koncích Brna, jsou skoro sousedy.

Městská hromadná doprava jezdí v Brně každou chvíli, cena jízdenky i „šalinkarty“ je poměrně příznivá a systém přehledný. Bez větších nesnází se zde zorientuje i člověk, který se v Brně ocitl úplně poprvé. Právě čas strávený cestováním po městě, dochvilnost, náklady na dopravu a snadnost orientace jsou faktory, které světové servery při sestavování žebříčků nejlepších míst k životu zohledňují. 

4. Vzhůru, Kometo, do hipsta kavárny

Pestrou, cenově dostupnou a hlavně kvalitní gastro scénu včetně nejrůznějších barů, „hipsta kaváren“ a netradičních kulturních podniků má na svědomí jednak historický vliv nedaleké Vídně a taky početní brněnští studenti a absolventi. Ti jsou v tomto ohledu opravdu činorodí a zakládají zajímavé podniky a vytváří nové netradiční projekty. Kromě toho tvoří nezanedbatelnou poptávku.

O tom, že je Brno město s nejvíce divadly a divadelními spolky (vztaženo k počtu obyvatel) na světě, jsme psali v našem předchozím článku 10 brněnských nej. Tím však kulturní vyžití nekončí. Jste milovníkem koncertů a hudebních podniků? Pak vám můžeme vřele doporučit Kabinet Múz, Music Lab nebo třeba Starou Pekárnu. Na své si přijdou i sportovní fanoušci. Stačí se projít kolem bohatě zásobeného fanshopu vedle zimního stadionu Rondo a rázem pochopíte, co znamená fenomén Kometa Brno. V Brně frčí i cyklistika (nemůžeme nezmínit naši srdcovku ENDEKA Bassta Team) nebo nejrůznější běžecké závody jako je letní pohár Triexpert Cup, Vokolo Pryglu a Barvám neutečeš na brněnském výstavišti.

5. Brnu se nelení – tomu se zelení 

Co se vám vybaví, když se řekne zelené Brno? Nemáme na mysli zrovna Prýgl se sinicemi na konci léta. Uznáváme, že Zvonařka, hlavák nebo Úvoz čistotou dvakrát nehýří, obecně se však v Brně těšíme dobrému životnímu prostředí. Nejen, že máme čisté ovzduší, máme i krásnou přírodu na dosah – vydejte se severně od Brna a rázem se ocitnete v Moravském krasu, obraťte se na jih a do půl hodiny si užíváte pohodovou atmosféru chráněné krajinné oblasti Pálava nebo některého z místních vinných sklepů. Opomenout bychom neměli ani nedalekou Vysočinu plnou zelených lesů a hájů. 

My v týmu developerské společnosti ENDEKA máme radost, že se můžeme na udržitelném rozvoji Brna podílet. Opravujeme chátrající domy na nové a funkční. Nerozšiřujeme městskou zástavbu, ale opravujeme nemovitosti přímo v centru Brna a v jeho městských částech. Protože recyklovat lze nejen plasty, sklo a papír, ale i nemovitosti. Přece staré domy jen tak „nezahodíme“. Chcete se o naší filosofii a o tom, co děláme, dozvědět víc? Nebo se na recyklaci nemovitostí přímo podílet? Mrkněte se na náš web.

Blog

Podobné články