Článek

Jak udělat z klimatizace dobrého sluhu?

Jak udělat z klimatizace dobrého sluhu?

Historie klimatizace v podobě, v jaké ji dnes známe, sahá do počátku 20. století. Za vynálezce je považován americký inženýr Willis Carrier. Ten vyrobil první klimatizaci pro tiskárnu v New Yorku. Tiskárna totiž měla problémy s usycháním barev a s mačkáním papíru kvůli vysoké teplotě a vlhkosti vzduchu.

V dnešní době je klimatizace běžnou součástí našeho života. Využíváme ji v autě, v práci a stále častěji i doma. Klimatizace může být skvělým pomocníkem v boji s nesnesitelným teplem, při špatném používání je ale spíš ke škodě než k užitku. Nevhodné nastavení může vést až ke zdravotním komplikacím.

Na co dbát, aby klimatizace sloužila a neškodila?

  1. Na správnou teplotu klimatizovaného prostředí (místnosti, auta,…): Teplota klimatizace by měla být nastavená tak, aby v klimatizovaném prostoru bylo maximálně o 5 °C méně než venku.  Je-li venkovní teplota 35°C, pak by v místnosti mělo být maximálně 30 °C. Že je tomu ve většině obchodů, bank, posiloven a v dalších veřejných budovách jinak? Zkuste se ozvat!
  2. Na pravidelné větrání klimatizovaného prostředí: Pokud máme „klasickou“ klimatizaci, nikoli rekuperační jednotku, pak je nezbytné větrat ze dvou hlavních důvodů. Jednak potřebujeme dostat do místnosti čerstvý vzduch a pak také potřebujeme zvýšit vlhkost vzduchu. Klimatizace totiž snižuje vlhkost prostředí. Proto je třeba během provozu klimatizací někam odvádět kondenzát.
  3. Na směr proudění chladného vzduchu: Vzduch by nikdy neměl proudit přímo na osoby v místnosti. Právě přímý proud chladného vzduchu je častou příčinou blokád páteře a bolestí hlavy. Pomůžeme-li si základními znalostmi fyziky, pak zjistíme, že je výhodnější, aby proud chladného vzduchu mířil co nejvýše. Tak se lépe promísí s teplejším vzduchem, který má tendenci stoupat vzhůru.
  4. Na časté a rychlé střídání teplot: Časté střídání teplot dává zabrat obranyschopnosti našeho těla. Víte-li, že se například v kanceláři nezdržíte déle než 15 minut nebo že Vaše jízda automobilem je opravdu jen krátká (nepočítejte s dopravní zácpou a ona se vám vyhne ?), zvažte, zda to nezvládnete bez klimatizace. Vaše tělo vám za to poděkuje.
  5. Na pravidelné čištění klimatizace: Jen pravidelným čištěním zabráníte, aby se ve výparníku klimatizace nedařilo roztočům, bakteriím, virům a mikroskopickým houbám. Pokud se systém klimatizace periodicky nečistí, všechny uvedené biologické nečistoty se spolu s chladivým vzduchem dostávají přímo do klimatizovaného prostředí a přes plíce přímo do těla. Periodicita čištění závisí na tom, jak často klimatizaci používáte. Minimum je však 1x ročně.

Každý organismus je nastaven jinak, některý snese přímo brutální zacházení při užívání klimatizace, jiný je naopak extrémně citlivý. S tím, jak najít kompromis v nastavení klimatizace ve společných kancelářích či v domácnosti Vám bohužel neporadíme.

Blog

Podobné články