Článek

Jak správně větrat

Jak správně větrat

Správné větrání v bytě je v dnešní době zateplování a zatěsňování častým tématem a také bylo na téma jak správně větrat byt mnoho napsáno. Snahou tohoto textu není problematiku větrání odborně rozepisovat, ale pokusit se pouze vypsat základní principy pro správné a účinné větrání, abychom v bytě neměli nadměrné vlhko a zamezili případnému vzniku plísní.

Obsah

Proč větrat

Hlavním účelem větrání je zejména dostat do obývaných prostorů čerstvý vzduch. V nevětrané místnosti se hromadí kysličník uhličitý, který má za následek únavu a nesoustředěnost na činnost, kterou provádíte. V dnešní době úspor energií, která je spojena se zateplením objektu a výměnou fasádních výplní, tedy k úplnému utěsnění objektu, a nemáte-li větrání řešenou vzduchotechnikou, slouží větrání okny jako jediný způsob, jak dostat nahromaděnou vlhkost z obytných prostor.

Zdroje vlhkosti

Na začátek je třeba si uvědomit, co vše je zdrojem vlhkosti. Základní zdroje vlhkosti jsou:

  • Obyvatelé a návštěvníci bytu
  • Koupelna (základní hygiena)
  • Kuchyně (vaření, umývání nádobí)
  • Otevřené vodní plochy (akvária, květiny)
  • Domácí zvířata (např. psi, kočky)
  • Další zdroje  (např. sušák s vypraným prádlem)

Kdy správně větrat? Co pomáhá a čemu se vyhnout

Větrat se musí neustále. Správné větrání je důležité zejména v chladných dnech a zimním období. V létě a za teplého počasí máme okna běžně otevřená neustále, díky čemuž se vlhkost v bytě nehromadí. Naopak je tomu v topné sezóně, kdy máme všichni okna zavřená.

Základem je omezit zdroje vlhka na minimum, vyvětrat několikrát denně, při vaření zapínat digestoř, v koupelně mít při a po koupání puštěné odvětrání, nikde nenechávat mokré povrchy, aby doschly samy, nesušit prádlo v interiéru, je-li to možné. Samotné větrání musí být intenzivní, tedy s naplno otevřenými křídly, několikrát denně. Otevření oken na ventilaci je zcela neefektivní.

Bytový dům Záhumenice balkon

Větrat se musí nejen v létě, ale hlavně v zimním období

Větrat, větrat a větrat

Jednoduchým ukazatelem vlhkosti v místnosti, zejména v zimním období, je orosení venkovní skleněné plochy při otevření okna. V takovém případě je místnost „vyvětrána“ až po úplném uschnutí skla. Rychlost větrání bude vždy v závislosti na velikosti místnosti a velikosti větracího otvoru. Otevřete-li nejmenší okno, bude výměna vzduchu trvat dlouho, čímž dochází k výraznému ochlazení stěn místnosti a nízké efektivnosti. Proto je vhodné otevřít co největší okno, případně provést průvan, který je pro větrání nejúčinnější (pozor, hrozí poškození interiérových dveří, zejména prosklených a samotných oken při zavření průvanem).

Hluboké a zalomené místnosti se budou provětrávat déle než mělké s malou hloubkou od oken. Při rychlém a intenzivním vyvětrání nedochází k velkým únikům tepla, ani k výraznému ochlazení vnitřních konstrukcí. Naopak správným větráním snížíte vlhkost vzduchu, a urychlíte jeho ohřátí. Nevyvětraný vlhký vzduch se ohřívá déle, má větší kapacitu a je proto potřeba více energie k dosažení požadované teploty. Při vysoké vlhkosti může být dosažení požadované teploty zcela nemožné, protože topná tělesa nebudou dostatečně výkonná, aby prostor vytopila. Vinou nebude chybný návrh, ale vysoké procento vlhkosti.

Jak často a jak dlouho větrat

Kde je větší zdroj vlhkosti, je nutno větrat častěji. Jak často a jak dlouho větrat? Na to neexistuje jednoznačná opověď. Záleží na velikosti a účelu místnosti. V ložnici, kde se pouze spí, může být dostatečné vyvětrat 2 x denně, a to ráno, když vstanete a večer před spaním po dobu 10 až 15 minut (čas je pouze orientační). Bude-li k ložnici přiléhat koupelna, nebo budou dveře otevřeny do jiných místností se zdrojem vlhka, případně se v ložnici bude sušit prádlo, bude vyvětrání 2 x denně zcela nedostatečné. Četnost větrání je proto závislá na zdroji vlhkosti. Čím více zdrojů, tím je nutnost otevření oken a větrání častější.

Se zvýšenou vlhkostí v domě či bytě si hravě poradí odvlhčovač vzduchu. S výběrem toho správného vám poradí recenze odvlhčovačů vzduchu.

 

Blog

Podobné články