Článek

Daň z nabytí nemovité věci

Daň z nabytí nemovité věci

Koupili jste byt nebo rodinný dům a máte podat přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí? Že jste z toho nervózní a nevíte, jestli nebude lepší, pověřit tímto úkolem někoho z oboru? Pojďme se na tuto problematiku podívat trochu blíže, uvidíte, že není důvod k panice ?

Obsah

Kdy zaplatit daň z nabytí nemovité věci?

Poté, co úspěšně napodepisujete potřebné dokumenty, podáte je na katastr a následně se cca po 25 dnech na katastru objevíte jako vlastník/spoluvlastník předmětné nemovitosti, ještě pro vás veškeré papírování nekončí. Do tří měsíců po měsíci, ve kterém katastr provede vklad vlastnického práva (nejpozdější datum, které najdete na vyrozumění z katastru), jste povinni podat přiznání a zaplatit daň z nabytí nemovitých věcí.

Co budu potřebovat pro vyplnění daňového přiznání

Vyplnit daňové přiznání není nic složitého, nicméně, nějaký čas to zabere a je dobré se o této problematice dozvědět více. Nejprve je nutno zjistit, zda budete k vypracování přiznání potřebovat znalecký posudek nebo vám daň z nabytí nemovité věci vyměří příslušný finanční úřad na základě směrné hodnoty.

Obecně platí, že u rodinných domů je potřeba znalecký posudek až v případě, že má stavba více než dvě nadzemní podlaží a půdu. Dále se doporučuje znalecký posudek vypracovat u starých nemovitostí, protože znalec dokáže objektivněji posoudit cenu takové nemovitosti – finanční úřad má na takové posouzení pět kolonek a do jedné se prostě musíte vejít. Potom se často stává, že vám klidně rok po zaplacení zálohy na daň dorazí doměření daně a částky mnohdy nebývají malé.

U bytů znalecký posudek potřeba není a vystačíte si se směrnou hodnotou. Pro přibližnou hodnotu konkrétní nemovitosti najdete na internetu šikovné kalkulačky, kde si o tom, jestli je lepší nechat si vypracovat znalecký posudek, uděláte představu sami. Jednu takovou naleznete zde.

Nutnost znaleckého posudku na nemovitost

Pokud jste dle výše uvedeného zjistili, že znalecký posudek potřebujete, tak to má svou pozitivní i negativní stránku. Sice si za znalecký posudek připlatíte, ale vyplnění daňového přiznání pro vás bude jen 5-ti minutová formalita. Samotný formulář vás k tomu správně navede. Všechny formuláře najdete jak v klasickém PDF, tak i v interaktivní podobě, zde.

Když si vystačím se směrnou hodnotou

Pokud se vás týká druhý případ, kdy vám daň z nabytí nemovitosti vyměří příslušný finanční úřad. Vyplnění přiznání vám bude trvat o něco delší dobu, ale také to není nic dramatického. Aby příslušný finanční úřad mohl daň vyměřit, potřebuje od vás trochu pomoci a to tím, že mu v příloze č.2 vyspecifikujete některé parametry, jako je stáří budovy/bytu, stav, vybavení, stavební a technické dispozice, atd.

Přiznat musím také pozemek pod domem/bytem

Nezapomeňte také na pozemek pod budovou (zastavenou plochu a nádvoří), který musíte v případě použití směrné hodnoty také přiznat. Nerozhoduje jestli ho při koupi domu nově vlastníte celý, nebo máte u bytu jen spoluvlastnický podíl. K tomu slouží příloha č.2, s konkrétním označením „pozemek“.

Při podání na příslušný finanční úřad ještě nezapomeňte přiložit kupní smlouvu a vyrozumění o provedeném vkladu z katastru nemovitostí. Poté ještě zálohu na daň z nabytí nemovité věci zaplatit a máte hotovo.

Když to shrneme, pokud budete postupovat dle instrukcí v jednotlivých formulářích, vyplnit daňové přiznání určitě zvládnete i sami, bez pomoci odborníka nebo daňového poradce.

Domov

Prodáváte nemovitost?

Prodejte ji nám! Nabízíme nejlepší ceny.

Zjistit více
Lupa

Hledáte nemovitost?

My jich máme hodně. Podívejte se na naši nabídku nemovitostí.

Zjistit více

Blog

Podobné články