Článek

Co si během Brněnského roku architektury nesmíte nechat ujít

Co si během Brněnského roku architektury nesmíte nechat ujít

Patříte mezi milovníky moderní architektury, odbornou veřejnost nebo kované Brňany hrdé na své město? Právě vám by neměl ujít Brněnský rok architektury 2020, kterým si připomeneme hned dvě významná architektonická výročí – 90 let od dokončení vily Tugendhat a 150 let od narození architekta Adolfa Loose. A to ještě není všechno. Připravili jsme pro vás přehledný seznam těch nejzajímavějších akcí.

Obsah

1. Oslavte 90 let od dokončení vily Tugendhat

Ludwig Mies van der Rohe svou funkcionalistickou krásku Tugendhat dokončil před válkou v roce 1930. Vedení vily si při příležitosti jejího devadesátiletého výročí připravilo bohatý doprovodný program. „Letos ještě navíc máme deset let od začátku památkové obnovy objektu. Připravili jsme i k tomuto výročí ještě seriál výstav a přednášek,“ popisuje ředitelka vily Iveta Černá.

Už teď můžete navštívit výstavu, která se kromě samotného slavného domu zaměřuje i na německý výstavní pavilon pro Světovou výstavu v Barceloně v roce 1929. Od března si ve vile Tugendhat prohlédnete snímky berlínské fotografky Ariny Dähnick, které vás zanesou do příběhu staveb tohoto význačného architekta nejen v Evropě, ale i v Americe. Tyto výstavy se budou až do konce února příštího roku každé dva měsíce měnit, takže se máte stále na co těšit.

Co jste nevěděli o vile Tugendhat:

  • Ludwig Mies van der Rohe získal zadání snů – navrhnout a postavit vilu s neomezeným rozpočtem.
  • Vzácný ebenový obklad z půlkruhové stěny v jídelně ukradlo gestapo. V roce 1942 vilu totiž gestapo zkonfiskovalo a stala se tak součástí Německé říše.
  • Dům značně znehodnotil jezdecký oddíl Maršála Malinovského, který z obývací místnosti udělal v roce 1945 stáj pro koně.
  • Vila sloužila jako soukromá taneční škola a později jako rehabilitační centrum, které fungovalo až do konce sedmdesátých let.

2. Připijte na zdraví 150. narozenin Loose

Slavný brněnský architekt a průkopník moderní architektury Adolf Loos, který působil nejen u nás, ale i v Rakousku nebo ve Švýcarsku, by se letos v prosinci dožil rovných 150 let. Jeho rodný dům stával na Kounicově ulici v místech, kde dnes narazíte na hotel Continental – právě tam bude v polovině letošního roku odhalen jeho pomník.

Muzeum města Brna si jeho výročí připomene také. „Výstavou se zapojíme do projektu Rok Adolfa Loose 2020, ke kterému se přidá i Praha, Plzeň a jiná města,“ uvedl mluvčí Muzea města Brna Michael Kalábek.

Vydejte se na výlet po stopách tohoto brněnského velikána. Začněte chystanou výstavou Evropan Adolf Loos na Špilberku, dále návštěvou Loosova sálu v Bauerově zámečku na brněnském výstavišti a pokračujte až do Hrušovan u Brna do Bauerovy vily nebo do Nedvědice, kde stojí romanticky vyhlížející vila, kterou nechal Loos postavit pro svou matku. Snad se vám budou jeho domy zamlouvat, protože jak říkával: „Dům se musí líbit všem. Narozdíl od uměleckého díla, které se nemusí líbit nikomu.“

Co jste nevěděli o Adolfu Loosovi:

  • Loos domy nenavrhoval členěné na klasická patra, jak je běžně znáte. V jím projektovaném domě se často pohybujeme v patrech 1 a ¼ nebo třeba 2 a ¾.
  • Po překonání několika schodů se tak ocitnete v jiné místnosti.
  • V letech 1921 až 1924 působil jako hlavní architekt bytové správy hlavního města Vídně.
  • V roce 1928 Loose zatkla policie kvůli zneužívání mladých dívek.
  • Loos zemřel ve svých 63 letech 23. srpna 1933 v nervovém sanatoriu v Kalksburgu u Vídně.

3. Objevte průmyslové Brno. Během projektu Brno Industrial

V letošním roce startuje také úplně nový projekt Brno Industrial. Jak napovídá název, bude čerpat z brněnských kořenů průmyslové architektury. Nenechte si ujít nadcházející komentované prohlídky, otevření industriální naučné stezky nebo revitalizaci a otevření nových prostor brněnského podzemí.

„Optikou bude slavná industriální tradice Brna, která významně ovlivnila současnou podobu města. Budeme objevovat příběhy průmyslových staveb, slavných osobností a rodin a mapovat také současné kreativní průmysly,“ vysvětlila mluvčí TIC Brno Adéla Nováková.

Co jste nevěděli o industriální historii Brna:

  • Vyberte si jednu ze 17 brněnských architektonických stezek a poznejte výstaviště, Černá Pole nebo třeba Veveří trochu jinak.
  • Letos se můžete těšit na vydání dalšího dílu autentického průvodce To je Brno III.
  • Brno stálo téměř tři století v čele světového textilního průmyslu.
  • Díky Vlněně bylo Brno zároveň metropolí moravského vlnařství.
  • Mezi společensky i podnikatelsky úspěšné továrnické rody patřila rozvětvená rodina Löw-Beer, která se rodinnými i profesními vztahy spojila s rodinou Tugendhat a stejně tak i s rodinou Stiassni.

4. Nenechte si ujít Festival architektury 2020

Festival architektury, který se uskuteční od 26. do 29. února v moravské metropoli na brněnském výstavišti, sjednotí české podnikatele, projektanty, stavitele, studenty i širokou veřejnost. Stavebnictví totiž aktuálně čelí výzvě odpovědnosti za hospodaření se zdroji a za ochranu biodiverzity. A vůbec odpovědnosti budov i celých měst na změnu klimatu.

Program festivalu se bude bude týkat šesti základních témat: zelená infrastruktura, hospodaření s vodou, nakládání s odpady a recyklace, hovořit se bude o zdrojích a využití energií, stavebních inovacích a definici udržitelné architektury.

Co jste nevěděli o Festivalu architektury 2020:

  • Festival architektury vznikl v kontextu cílů Evropské unie do let 2030 a 2050.
  • Primátorka města Brna a představitelé významných místních firem, univerzit a dalších partnerů na festivalu podepíší výzvu k pomoci se snižováním emisí CO2.
  • První den festivalu je určen odborníkům, druhý a třetí den, tedy 28. a 29. února, se jej mohou účastnit i studenti a veřejnost.
  • Festival se bude věnovat i fenoménu cirkulární ekonomiky, který významně přispívá k udržitelnému rozvoji.

Zdroj: Brněnský metropolitan, gotobrno.cz, tugendhat.eu, spilberk.cz, kudyznudy.cz, festival-architektury.cz, archiweb.cz, archizone.cz, bam.brno.cz

Blog

Podobné články